Śledztwo ws. "Golgota Picnic" umorzone

dodane 29.10.2014 10:10

mk

Sąd w Warszawie odmówił postępowania w sprawie bluźnierczego spektaklu "Golgota Picnic", w którym atakuje się zarówno Jezusa, jak i chrześcijan.

Śledztwo ws. "Golgota Picnic" umorzone   AUTOR / CC 2.0 Golgota Picnic

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia podjął 28 października decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie projekcji "Golgota Picnic" w Teatrze Rozmaitości, w czerwcu br.

Przeciwko spektaklowi protestował Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, dowodząc, że spektakl dopuszcza się "publicznego, wielokrotnego znieważania Jezusa Chrystusa". Padają w nim bowiem wielokrotnie słowa obrażające Chrystusa, parodiowana jest scena ukrzyżowana, a także atakowani są chrześcijanie. Aktorzy wypowiadali o Jezusie następujące słowa: „był k...ą diabła”, „mesjasz AIDS”, „skończył na krzyżu, na który zasłużył, bo każdy tyran zasługuje na karę”.

Odwołano się także do art.196 Kodeksu Karnego, który dotyczy obrażania uczuć religijnych, jak również art. 202 §1, mówiącego o narzucaniu odbioru treści pornograficznych. A to dlatego, że przez cały spektakl nagi artysta grał na pianinie, zaś na dużym ekranie wyświetlane były czynności seksualne w brutalnej oprawie krwi i przemocy.

Sąd uznał jednak, że "powyższy czyn nie zawiera czynu zabronionego. Co więcej, organizatorzy projekcji zwracali uwagę, iż spektakl jest rekomendowany dla widzów pełnoletnich". Potwierdził tym samym decyzję prokuratury. 23 lipca odmówiła ona jednak wszczęcia postępowania w sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 alex 01.11.2014 23:21
Niezalogowany użytkownik No! są w ty kraju jeszcze Sądy nie tylko z nazwy. Kpiną byłoby gdyby śledztwo owo ruszyło.
Plusów: 0 nika 30.10.2014 20:24
Niezalogowany użytkownik człowieku, przeczytaj, co napisałeś, zanim coś wyślesz... każde uogólnienie jest mocno krzywdzące uczciwych ludzi, wiesz o tym? a zastosowane porównanie świadczy wręcz o nienawiści. CO CI SIĘ STAŁO?
Plusów: 0 sword 29.10.2014 23:50
Żenada :/
Plusów: 1 Adam2 29.10.2014 18:44
Niezalogowany użytkownik Jakie prawo reprezentował "wysoki sąd" i czy czynił to w Imieniu Rzeczypospolitej?

Nawet prawnicy faszyzmu i komunizmu tego nie robili.

wszystkie komentarze >