Papież do anglikanów zielonoświątkowych

dodane 29.10.2014 19:08

KAI |

O marzeniu, by katolicy, prawosławni i protestanci podążali razem tą samą drogą wiary, mówił papież w Watykanie do grupy anglikanów zielonoświątkowych.

Papież do anglikanów zielonoświątkowych   PAP/EPA/CLAUDIO PERI Papież Franciszek

Amatorski film z tego wydarzenia znalazł się na katolickim portalu informacyjnym cruxnow.com. Spotkanie zorganizowano, by uczcić pamięć biskupa tego Kościoła, a zarazem przyjaciela Ojca Świętego - Tony’ego Palmera, który zginął w sierpniu br. w wypadku motocyklowym. Wcześniej, w styczniu tego roku, nagrał on swoim telefonem komórkowym w Domu św. Marty wideoprzesłanie, w którym Franciszek apelował o jedność między różnymi Kościołami chrześcijańskimi.

„Grzeszymy przeciw woli Chrystusa" – powiedział Ojciec Święty. Zauważył, że "to, co mamy wspólnego, czyli Chrzest, jest o wiele ważniejsze od istniejących różnic". "Każdy z nas ma swoją tożsamość, ale uważam też, że każdy z nas poszukuje prawdy” – powiedział papież. Zachęcał, by katolicy i chrześcijanie ewangelikalni, niezależnie od istniejących miedzy nimi różnic, modlili się razem.

„Mamy w naszych Kościołach znakomitych teologów. To kolejny sposób, by podjąć wspólną drogę. Ale nie powinniśmy czekać do czasu, aż oni dojdą do porozumienia. Duch Święty jest pośród nas, modli się z nami” – podkreślił Franciszek.

Atmosfera spotkania była bardzo braterska. Papież nie tylko rozmawiał o sprawach poważnych, ale także żartował. „Pewnego dnia zobaczyłem w drzwiach auli synodalnej mojego przyjaciela luteranina. Ty tu wszedłeś? Co za odwaga! W dawnych czasach luteranów palono żywcem!” – z humorem wspominał Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 105 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Savonarola 06.11.2014 01:02
Niezalogowany użytkownik Co ma wspolnego dzialalnosc swietej inkwizycji z nauka Jezusa Chrystusa? Wyrok tej "swietej" instytucji stwierdzajacy,ze ktos jest heretykiem byl rownoznaczny z wydaniem wyroku smierci,ktory wykonywany byl przez wladze cywilne calkowicie podporzedkowane wladzy koscielnej.A Jezus uczyl nas,ze mamy milowac naszych nieprzyjaciol,zlo dobrem zwyciezac i blizniego kochac ,jak siebie samego...Wszystkim zainteresowanym polecam zapiski z procesu najpierw heretyczki spalonej na stosie,a potem swietej,meczennicy Joanny d'Arc.Mysle ze uzycie okreslenia swieta w stosunku do inkwizycji jest naduzyciem.Trudno doprawdy zrozumiec na czym polegala "swietosc" inkwizycji.
Plusów: 4 śwjacenty 05.11.2014 08:01
Potwierdzam, że inkwizycja była w epoce stosów sądem, który wprowadzał nowoczesne zasady np. prawo do obrońcy. Niestety wokół świętego oficjum urosła "czarna legenda". Skorygować muszę jednak stwierdzenie o rzadkim wydawaniu sądzonych świeckiemu wymiarowi sprawiedliwości w celu wykonania wyroku. Inkwizycja jako sąd kościelny nie zajmowała się wykonywaniem wyroków i zawsze wydawała sądzonych władzy świeckiej, która podpalała stosy.
Plusów: 0 śwjacenty 05.11.2014 07:53
Witam Cię Jaśku i błogosławię miłością, którą Bóg ma dla Ciebie.
Plusów: 0 Savonarola 05.11.2014 02:59
Niezalogowany użytkownik Swieta inkwizycja byla organizacja,za krorej zbrodnie przepraszal juz Jan Pawel II.Do ciebie "jasku" pewnie to nie dotarlo,ale jak myslisz czy obecny papiez Franciszek chwalac odwage swojego przyjaciela-luteranina klamal mowiac o paleniu zywcem tak zwanych heretykow? A wiesz moze przeciwko czemu wystapil Luter ze swoja krytyka i dlaczego prawie polowa Europy(jej polnocna czesc) poparla tezy Lutra? Malo tego Kosciol rzymski pod wplywem Lutra zaprzestal sprzedawania odpustow,ktore kwestionowaly doskonalosc ofiary Jezusa i sugerowaly,ze za pieniadze mozna skrocic meke cysccowa zmarlym.Skutkiem posrednim dzialalnosci niemieckiego reformatora byl Sobor w Trydencie,ktory oczyscil Kosciol z korupcji,zepsucia moralnego (wymyslono konfesjonal!!!),oraz zaprzestano sprzedawania dostojenstw koscielnych.Wczesniej mozna sobie bylo kupic tytul kardynala i taki papiez Leon X (Giovanni de Medici)mial zaledwie 13 lat kiedy jego ojciec Wawrzyniec Wspanialy kupil mu kapelusz kardynalski. Wplyw Lutra na Kosciol powszechny byl niemaly.Jezeli interesuje Cie uczciwe przedstawienie osoby doktora teologii katolickiej M. Lutra,to przeczytaj sobie na tym portalu tekst ks.dr Tomasza Jakleiwcza pt.Czego uczy katolikow Marcin Luter.

wszystkie komentarze >