Bohater i dobry tata
Rotmistrz Witold Pilecki Katarzyna Tomaszewicz /Foto Gość

Bohater i dobry tata

Brak komentarzy: 0

Katarzyna Tomaszewicz

GOSC.PL

publikacja 13.11.2014 20:33

Zabytkowy park przy ul. Stefana Batorego w Chorzowie nosi od czwartku 13 listopada imię Witolda Pileckiego.

Przed uroczystym nadaniem imienia w Miejskim Domu Kultury „Batory” odbyło się seminarium historyczne „Witold Pilecki. Dla Polski. Dla Świata”.

Według Jonathana Carolla, nadzieja była tym, co utrzymywało przy życiu Witolda Pileckiego w czasie pobytu w obozie koncentracyjnym. Słowa te i wiele innych można było usłyszeć w MDK podczas czwartkowego finału projektu „Chorzów Pileckiemu”. Seminarium historyczne rozpoczął Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta ds. społecznych. - Szczera postawa na nowo inspiruje kolejne pokolenia. Niezwykłość Witolda Pileckiego polegała na tym, że w sytuacji największego niebezpieczeństwa pozostał wierny wartościom patriotycznym. Jego pamięć trzeba kultywować zwłaszcza wśród młodzieży - mówił.

Po przemówieniu odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego „Chorzowianie w KL Auschwitz. Po latach”, obrazującego realia niemieckich obozów koncentracyjnych. Mocno zabrzmiały słowa bohatera filmu. „Chciałbym zaapelować nie tylko do młodych, ale do wszystkich. Zwalczajcie jakiekolwiek zalążki hitleryzmu, które niestety można dzisiaj ponownie zaobserwować” - mówił nieżyjący już Henryk Dronia, pochodzący z Chorzowa, były więzień KL Auschwitz.

Bohater i dobry tata

Ryszard Pilecki, syn bohaterskiego rotmistrza, na spotkaniu w Chorzowie Katarzyna Tomaszewicz /Foto Gość

W krótkiej prezentacji sylwetkę Pileckiego przedstawił Adam Cyra, autor książki „Ochotnik do Auschwitz: Witold Pilecki (1901-1948)”. Rotmistrza, już bardziej prywatnie, wspominał jego syn Ryszard obecny na spotkaniu. - Był dobrym tatą. Kiedy wracał do domu, bawił się ze mną i moją siostrą Zosią. Graliśmy często w szachy.

Organizatorami byli: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów oraz Fundacja Konrada Adenauera. Stowarzyszenie od 15 lat organizuje projekty edukacyjno-kulturalne, przybliżając tematykę II wojny światowej. Mottem tego projektu stały się słowa rotmistrza: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”. Natomiast potkanie miało przybliżyć tematykę obozów koncentracyjnych, ukazać wartości patriotyczne, jak i zaznajomić słuchaczy się z postacią bohatera.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej oraz organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Oskarżony i skazany na śmierć przez władze komunistyczne Polski Ludowej, został stracony w 1948 roku w wieku 47 lat.

Po spotkaniu odbyło się uroczyste nadanie imienia W. Pileckiego zabytkowemu parkowi w Chorzowie przy ul. Stefana Batorego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Piotr Litwa, wojewoda śląski, oraz Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.