Manipulacja w mediach - jest reakcja

dodane 01.06.2015 09:54

fk

Inicjatywa "Uczciwe Media”: Chodzi o przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”.

Manipulacja w mediach - jest reakcja   Jacek Zawadzki /Foto Gość Motywem zainicjowania akcji "Uczciwe Media" był sposób relacjonowania w głównych mediach kampanii prezydenckiej

Powstała inicjatywa społeczna "Uczciwe Media”. Będzie się zajmować monitorowaniem mediów "mainstreamowych” w celu wykazania stosowanych w nich manipulacji i propagandy. Motywem zainicjowania akcji był sposób relacjonowania w głównych mediach kampanii prezydenckiej. Chodzi szczególnie o próby dyskredytowania Andrzeja Dudy zarówno w kampanii, jak i po jej zakończeniu.

Założycielami inicjatywy są publicyści i naukowcy: Marcin Wolski, Maciej Pawlicki, Jan Pietrzak, Andrzej Nowak, Andrzej Zybertowicz, Piotr Gliński, Maciej Świrski, Józef Orzeł, Sławomir Kmiecik, Artur Dmochowski.

- Nie możemy patrzeć bezczynnie, jak nowy prezydent jest znieważany przez media, które w Polsce obecnej doby zdradziły swoją misję i niszczą demokrację, systematycznie kłamiąc i atakując ludzi, którym nie podoba się 8 lat rządów partii mającej słowo "Obywatelska” w nazwie, a która swoją działalnością zrujnowała podstawy aktywności obywatelskiej w Polsce - napisali inicjatorzy akcji. W prowadzonej polityce informacyjnej nt. prezydenta elekta dostrzegają oni tę samą "przemoc medialną”, która służyła do "niszczenia wizerunku śp. Lecha Kaczyńskiego”. Uważają oni, że odbywa się to z użyciem techniki manipulacji rodem z PRL.

- Jedną z manipulacji, jakie w tej chwili odbywają się w mediach, jest rozliczanie Andrzeja Dudy z obietnic złożonych w kampanii wyborczej, chociaż jeszcze nie został zaprzysiężony - powiedział serwisowi gosc.pl Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom. Publicysta uważa to za podstawową nierzetelność dziennikarską. Jako cel inicjatywy "Uczciwe Media” podaje przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”. Zdaniem Macieja Świrskiego, od dawna nie znamy, jako naród, normalnego zachowania dziennikarzy, polegającego m.in. na rozdzieleniu interpretacji czy własnych poglądów od podawania faktów. Gdy zaś prowadzi się rozmowę, to należy pozwolić każdemu się wypowiedzieć. - A tu mamy cały czas przechylenie na jedną stronę - mówi Maciej Świrski.

"Uczciwe Media” planują publikację raportów z monitorowania mediów - pierwszy prawdopodobnie za miesiąc.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Juka 06.06.2015 22:15
Niezalogowany użytkownik Hejterzy p. Kopacz już pracują pełną parą ;-) Nie ma się co denerwować, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie widzi co się dzieje. P. Lis i p. Karolak pokazali na co stać media. Proszę zacząć od p. Lisa, bo za nasze podatki sieje niezłą manipulację.
Plusów: 2 _jasiek 04.06.2015 17:01
Kto tu opluwa prezydęta K.? Pro Civili to fakty.
Plusów: 0 agnostos 02.06.2015 23:41
Czyżby przywrócenie "podstawowych zasad moralnych w mediach" oznaczało powrót cenzury prewencyjnej? Kto ma przyznawać plusy i minusy? Ci panowie z Inicjatywy "Uczciwe Media", którzy po 5 latach opluwania prezydenta Komorowskiego zobowiazali się bronić prezydenta Dudy? Proszę o odpowiedź bez wykrętów...
Plusów: 0 Tak sobie myślę 02.06.2015 23:18
Niezalogowany użytkownik Nie jesteśmy na "TY" to pierwsza sprawa, druga sprawa to Pan naprawdę wypocił z siebie ten swój komentarz, a może napisał go spędzając czas pod budką z piwem? Ten język, erudycja o kulturze wprost szpagatowej nie będę wspominał. Drogi panie jak bym oglądał sugerowane przez pana media na pewno nie zaglądał bym na stronę Gościa Niedzielnego, ale jak widzę myślenie nie jest mocną stroną WalecznegoBrataJózefa. Walcz ze sobą bracie. Pozdrawiam

wszystkie komentarze >