Jakie są dodatki "na dziecko" w krajach UE?

dodane 03.11.2015 06:57

PAP |

W 20 z 28 państw UE zasiłki na dzieci przyznawane są rodzicom bez względu na wysokość dochodu. Na Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii i we Włoszech obowiązuje próg dochodowy. Najniższe świadczenia obowiązują w Grecji, a najwyższe m.in. w Niemczech, Francji i krajach Beneluksu.

Jakie są dodatki "na dziecko" w krajach UE?   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W większości krajów UE rodzice mogą liczyć na dodatki pomagające utrzymać dziecko

Prawo i Sprawiedliwość, które zwyciężyło w ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce, proponuje, by rodzice otrzymywali 500 zł (117,5 euro) miesięcznie na każde drugie i następne dziecko. Rodziny najuboższe dostałyby pieniądze już na pierwsze dziecko.

Program "500 plus" ma zostać wprowadzony w 2016 roku. Koszt tej propozycji PiS szacuje na 21,5 mld zł. Wysokie zasiłki na dziecko są jednak ważnym elementem poprawy dzietności społeczeństwa i trzeba je traktować jako inwestycję społeczną długoterminową (przeczytaj komentarz "Dodatek na dziecko? Najlepsza reforma emerytalna!").

W całej Unii Europejskiej państwa członkowskie realizują różne formy wsparcia rodziców w wychowaniu i utrzymaniu dzieci; mogą być bezwarunkowe, jak jeszcze do niedawna becikowe w Polsce, czy też warunkowane dochodami na osobę w rodzinie albo wiekiem dziecka. W większości krajów dodatki rosną wraz z liczbą potomstwa.

Świadczenia na dzieci mają różne cele - tam, gdzie są warunkowane kryterium dochodowym, pomagają opiekunom w utrzymaniu i wychowaniu dzieci. Głównym zadaniem tych bezwarunkowych jest wspieranie dzietności i zachęcanie do potomstwa.

Najbardziej rozbudowane systemy wsparcia rodzin i najwyższe dodatki z tytułu posiadania dzieci są w Danii, Luksemburgu, Niemczech i Francji. Najniższe mają Grecja, Rumunia, Litwa i Bułgaria.

Kraje UE, gdzie zasiłki przysługują bez względu na dochody rodziców:

Austria

W Austrii dodatki na dzieci przysługują wszystkim rodzinom mającym status rezydenta, bez względu na dochód. Są zależne od wieku dziecka; do 3. roku życia wynosi 109,70 euro miesięcznie, po 3. roku życia - 117,30 euro, po 10. roku życia - 136,20 euro.

Po osiągnięciu pełnoletniości, jeśli kontynuowana jest nauka, zasiłek przysługuje nawet do ukończenia 25 lat (158,90 euro miesięcznie).

Dodatek rośnie wraz z liczbą dzieci. I tak, przy drugim dziecku - jest wyższy o 6,70 euro, trójce - 16,60, czwórce - 25,50, piątce - 30,80, szóstce - 34,40, siódemce i więcej - 50 euro.

Od 6. do 15. roku życia każde dziecko otrzymuje też co roku we wrześniu pieniądze na wyprawkę szkolną (Schulstartgeld) w wysokości 100 euro.

Za każde dziecko przysługuje rodzicom w Austrii również specjalny dodatek dla osób pobierających świadczenia na dzieci (Kinderabsetzbetrag), wypłacany co miesiąc przez fiskus. Wynosi obecnie 58,40 euro.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»

TAGI| DOKUMENTACJA, DYPLOMACJA, DZIECI, ORGANIZACJE, PAP, SPOŁECZEŃSTWO, UE, ŚWIADCZENIA

Przeczytaj komentarze | 16 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Natalia 28.12.2017 08:30
Niezalogowany użytkownik W hiszpani wogole nie ma rodzinnego a jesli jest to co pol roku wyplacany i prosze Bo suma 150 euro na pol roku co to jest
Plusów: 0 Gość21 16.06.2016 13:50
Niezalogowany użytkownik Warto przeczytać: http://blog.intransfer24.com/aktualnosci/zasilki-na-dzieci-w-eu-gdzie-polak-moze-dostac-najwiecej
Plusów: 0 Ajja 09.11.2015 08:12
Ano, są już "opłaty marketingowe", bonusy, promocje, horerendalnie wysokie opłaty za udział w gazetce... A potem konsument chwali market za atrakcyjne ceny. Tylko że market zadba, by ze swojej marży nie schodzić, za to wydoi dostawców.
Plusów: 1 Z_francji 07.11.2015 11:42
Niezalogowany użytkownik
We Francji poza wymienionymi dodatkami bardzo duza ulge finansowa stanowi fakt, ze majac dzieci placi sie znacznie nizszy podatek dochodowy, gdyz dziecko liczone jest jako 0,5 osoby (a w niektorych przypadkach 1 osoba) przy liczeniu podatku dochodowego.

Na przyklad gdy rozliczam moje dochody i meza, majac 2 dzieci, suma naszych dochodow bedzie dzielona przez 3, by otrzymac dochod brany pod uwage do rozliczenia podatkowego.

Jest to ulga duzo wieksza niz 130 euro dodatku na drugie dziecko miesiecznie.
Co wiecej, by miec dodatek trzeba miec dwojke dzieci, zas ulga podatkowa zaczyna sie przy pierwszym dziecku.
Rzecz oczywista, choc chyba czasem nie dla politykow : by miec dwojke dzieci, zazwyczaj trzeba najpierw miec pierwsze dziecko i moc je utrzymac, a wydatki przy pierwszym dziecku sa znacznie wieksze niz przy drugim...

ps. przpraszam za pisanie bez polskich znakow diakrytycznych, ale nie mam polskiej klawiatury.

wszystkie komentarze >