Pięćdziesięciometrowa flaga Polski przywołała pamięć tych, którzy polegli za naszą ojczyznę
Pięćdziesięciometrowa flaga Polski przywołała pamięć tych, którzy polegli za naszą ojczyznę
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Młodzi patrioci w Nowym Wiśniczu

Brak komentarzy: 0

Beata Malec-Suwara

GOSC.PL

publikacja 07.11.2015 16:40

Ponad 300 osób wzięło udział w "Wypominkach narodowych" przygotowanych przez KSM w Nowym Wiśniczu pod kierunkiem ks. Pawła Brońskiego.

- Wraz z całym Kościołem w listopadzie stajemy przy grobach naszych bliskich. Powinniśmy jednak pamiętać, że także modlitwa, pamięć i hołd poległym za naszą ojczyznę jest naszym obowiązkiem - mówi ks. Paweł Broński, wikariusz w Nowym Wiśniczu, pod którego kierunkiem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało "Wypominki narodowe" przesiąknięte duchem patriotyzmu. Pojawiały się wymowne symbole, jak pięćdziesięciometrowa biało-czerwona flaga oraz dwieście białych i czerwonych zniczy.

Młodzież przygotowała także spektakl patriotyczno-religijny, który miał na celu przypomnienie historii naszego narodu, zwłaszcza czasy niewoli i powstań narodowych. Przywołano także tych, którzy w czasie I wojny światowej złożyli ofiarę ze swojego życia, legionistów polskich, uczestników walk z 1918 i 1920 roku, także Orlęta Lwowskie, jak i tych, którzy w czasach międzywojennych cierpieli, przebywając gdzieś daleko od ojczyzny. - Wspominając natomiast czasy okupacji hitlerowskiej, miejsce Nowy Wiśnicz zobowiązuje, gdyż w czasie II wojny światowej w dawnym klasztorze był obóz koncentracyjny, w którym oddało życie 900 osób, męczenników zamordowanych brutalnie za naszą ojczyznę - dodaje ks. Paweł.

W "Wypominkach narodowych" wzięło udział około 300 młodych ludzi, głównie z Nowego Wiśnicza. - To radość, że w tej młodzieży jest miłość do ojczyzny. Priorytetem naszych czasów - i rodziców, i Kościoła, i szkoły - jest pokazanie, że Polska to wspaniały naród, wspaniały kraj, wspaniała ojczyzna z trudną, bolesną historią - zauważa ks. Paweł Broński.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.