MF negatywnie o projekcie ustawy 500+

dodane 28.01.2016 13:34

jdud /PAP

Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało projekt ustawy o 500 zł na dziecko.

MF negatywnie o projekcie ustawy 500+   Bartłomiej Zborowski /pap Minister finansów Paweł Szałamacha

W datowanym dziś dokumencie MF skarży się na jednodniowy termin do zgłoszenia opinii, dodając, że uniemożliwia on jego rzetelną ocenę i może prowadzić do skutków, których są dziś nie do zauważenia.

MF zauważyło jednak, że projekt tegorocznego budżetu przewiduje na program 500 zł na dziecko wydatki w kwocie 17,055 mld zł. Tymczasem realizacja projektu ustawy kosztowałaby więcej - 17,272 mld zł.

Fiskus zwraca także uwagę, że przedstawiony mu projekt mocno odbiega od wersji, przesłanej wcześniej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Różnica dotyczy m.in. niewliczania środków z programu Rodzina 500+ do dochodu, od którego zależy udzielanie świadczeń z pomocy społecznej.

- Uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy - powiedziała proszona o komentarz wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która jest podpisana pod krytyczną opinią.

- To burza w szklance wody - tak medialną dyskusję na temat cytowanej opinii ocenił minister finansów Paweł Szałamacha. - Program nie opóźni się i nie zabraknie pieniędzy - podkreślił i dodał, że część uwag jego resortu została uwzględniona podczas prac Komitetu Stałego RM. Ostateczny termin wejścia w życie programu to 1 kwietnia.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wskazała, że uwagi o możliwości dezaktywizacji zawodowej - odnoszącej się głównie do kobiet - pojawiły się nie tylko w uwagach Ministerstwa Finansów. Podkreśliła, że uprawnionych do świadczenia będzie 2 mln 700 polskich rodzin. „Jeżeli zdezaktywizuje się matka trojga czy czworga dzieci na dwa czy trzy lata, to stanie się to z korzyścią dla niej i jej rodziny” – oceniła szefowa MRPiPS. Dodała, że spotyka się także z zupełnie inną argumentacją - że program może być czynnikiem aktywizującym. „Matki z rodzin wielodzietnych mówią, że korzystając ze wsparcia, będą mogły zorganizować opiekę nad dziećmi, by pójść do pracy” – powiedziała. Minister oceniła, że ważne jest to, by matki - szczególnie te, które mają dwójkę, trójkę dzieci i więcej - miały możliwość wyboru i pracy niekoniecznie w pełnym wymiarze.

Jak podkreśliła, w ustawie został wpisany mechanizm, który zakłada że po roku funkcjonowania programu resort będzie zobowiązany do przeprowadzenia analiz świadczeń, również skutków wprowadzenia ustawy.

Kliknij, by uzyskać pełny tekst opinii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RODZINA 500 PLUS", 500+, PROGRAM 500 PLUS, PROGRAM RODZINA 500+, RODZINA 500 PLUS, RODZINA 500+

DO POBRANIA: |
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 rekin 28.01.2016 16:14
Niezalogowany użytkownik Naród za to składa się na szkołę Rydzyka - 20 mln zł korupcji wyborczej PIS
Plusów: 9 moja opinia 28.01.2016 14:26
Niezalogowany użytkownik PiS, jak każda lewicowa partia, nie radzi sobie z rządzeniem krajem.
Plusów: 8 MP 28.01.2016 13:14
Niezalogowany użytkownik Widzę, że teczka z gotowymi projektami ustaw jest "prawie gotowa :)"

wszystkie komentarze >