Celnicy: ruch ciężarówek na granicy z Rosją zamarł

dodane 01.02.2016 10:20

PAP |

Od północy na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim nie pojawiła się ani jedna ciężarówka. Polscy i rosyjscy przewoźnicy przed północą zdołali wrócić do swoich krajów - poinformowano w poniedziałek PAP w olsztyńskiej Izbie Celnej.

Celnicy: ruch ciężarówek na granicy z Rosją zamarł   Tomasz Waszczuk /PAP Przejście graniczne w Bezledach. 31 stycznia 2016

Ciężarówki mogą przekraczać polsko-rosyjską granicę na dwóch przejściach granicznych: w Grzechotkach i Bezledach. Jak podał PAP rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy w poniedziałek rano na żadnym z tych przejść nie ma pojazdów ciężarowych.

"Obwód kaliningradzki jest niewielki, można go przejechać w kilka godzin. Wygląda na to, że polscy przewoźnicy zdążyli przed północą wrócić do kraju. Rosjan na granicy także nie ma" - poinformował Chudy. Jak podkreślił, jeśli Rosjanin będzie chciał wjechać ciężarówką do Polski, zostanie cofnięty.

W niedzielę polsko-rosyjską granicę w obie strony (tj. do Polski i do Rosji) przekroczyło blisko 100 tirów.

Z końcem stycznia straciły ważność zezwolenia dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie Federacji Rosyjskiej. Strona rosyjska zgodziła się, by do 15 lutego br. kierowcy, którzy wjechali teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń, mogli bez przeszkód opuścić ten kraj.

W poniedziałek w Warszawie, w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, mają się odbyć kolejne rozmowy w tej sprawie. Dwudniowe negocjacje polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych miały się rozpocząć w czwartek w Gdańsku. Rozmowy miały dotyczyć zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ws. ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r. Do Gdańska nie przybyła jednak delegacja Rosji.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 r. Zwrócił jednak uwagę, że w grudniu Rosjanie wydali do niej przepisy wykonawcze, które zmieniły sens pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. w firmach zagranicznych. Zgodnie z nowym prawem taki przewóz jest bardzo limitowany.

"Te jednostronne ustalenia są sprzeczne zarówno z międzynarodowym prawem przewozowym i umową polsko-rosyjską z 1996 roku. Dla strony polskiej są one nie do przyjęcia" - podkreślił na konferencji prasowej w piątek wiceminister.

4 lutego o tym problemie z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Brukseli będzie rozmawiał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ROSJA, TRANSPORT

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 MarianNowak 01.02.2016 15:41
Drogi Pragmatyku pomyliłeś adresy, ponieważ ja nie jestem i nie byłem członkiem, ani też sympatykiem żadnej partii politycznej będącej w Polsce przy władzy. Poza członkami partii politycznych są jeszcze w Polsce miliony ludzi rozsądnie myślących i nie zaślepionych indoktrynacją partii politycznych sprawujących władzę jak na przykład ma to się obecnie sytuacja sympatyków obecnej władzy wobec obłąkanej polityki PIS.
Plusów: 1 Fryderyk 01.02.2016 13:12
Spoko, spoko "człowiek roku" tupnie nóżką i Putin czmychnie za Ural.
Plusów: 4 pragmatyk 01.02.2016 12:22
Niezalogowany użytkownik Dalej prowadźcie politykę antyrosyjską, a wyjdziemy na tym, że następne 3 miliony wyjedzie za chlebem na zachód. Nic was to nie nauczyło, że rusofobią naród nie nakarmi. Ucierpieli na tym rolnicy, padły huty i stocznie, czy wam jeszcze mało? Nasz runek zbytu w Rosji przejęły firmy niemieckie, francuskie i śmieją się z naszej głupoty.
Plusów: 0 MarianNowak 01.02.2016 11:31
Tym bardzo ważnym i niezwykle pilnym problem jest do rozwiązania oraz pozytywnego załatwienia, powinien zająć się przede wszystkim minister do spraw zagranicznych czyli Waszczykowski. Dlatego, że jest to państwowa umowa bilateralna o międzynarodowych przewozach drogowych jaka w 1996 roku została podpisana pomiędzy państwami. o przewóz z Polski towarów znajdujących się na jej terytorium (również pochodzących z państw trzecich i zatem, dlatego ten przewóz powinien być traktowany jako przewóz bilateralny lub tranzycie. Dopiero po ustalenia zasad funkcjonowania transportu będzie możliwe określenie wzajemnych propozycji dotyczących wielkości kontyngentów zezwoleń, którymi strony chcą się wymienić. Natomiast o tym problemie z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Brukseli będzie rozmawiał minister infrastruktury i budownictwa. Może niedługo dojdzie do tego, że tym tematem zajmie się minister sportu lub edukacji.

wszystkie komentarze >