30 ambasadorów wróci do kraju

dodane 02.03.2016 14:06

PAP |

30 ambasadorów wróci do kraju w tym roku; większość po lipcowym szczycie NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży. Według informacji PAP, zmiany personalne objęły dyrektorów i wicedyrektorów w MSZ - dotyczy to także 30 osób.

30 ambasadorów wróci do kraju   Jakub Szymczuk /foto gość Warszawa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Jak dowiedziała się w środę PAP ze źródeł w MSZ, na początku roku do 30 ambasadorów zostały rozesłane pisma z prośbą o podanie dogodnej daty, w której mogliby zakończyć swoją misję w tym roku. Większość z ambasadorów pozostanie na placówkach w najbliższych miesiącach. Do kraju powrócą po ważnych dla polskiej dyplomacji wydarzeniach w lipcu - warszawskim szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży.

Według informacji PAP spora grupa ambasadorów, którzy opuszczą placówki, pracuje w krajach europejskich; większość z nich pełni funkcję ponad 4 lata.

Dotychczas zostało odwołanych trzech ambasadorów: Tomasz Arabski (Hiszpania), Aleksander Chećko (Serbia) i Marek Prawda (ambasador Polski przy UE). Obecnie jest kilkanaście placówek, które czekają na nowego ambasadora. Oprócz Hiszpanii i Serbii na liście są m.in. Islandia, Nigeria i Algieria.

Zmiany następują też w kadrze kierowniczej MSZ. W związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej powołano 9 nowych dyrektorów i 20 zastępców (w MSZ jest około 107 stanowisk kierowniczych). Większość osób dotychczas pełniących kierownicze funkcje pozostało w MSZ, tylko jedna osoba nie pracuje już w ministerstwie.

W nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 22 stycznia, zapisano, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie - jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Zgodnie z nowymi przepisami, wyższe stanowiska w służbie cywilnej są teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowela wprowadziła także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

W ubiegły piątek w wystąpieniu poświęconym pierwszym 100 dniom pracy MSZ minister Witold Waszczykowski mówił o zmianach, które w tym roku będą zachodziły na placówkach zagranicznych. "W większości wynika to z zakończenia kadencji ambasadorów. Ta rotacja będzie dotyczyła ok. 1/3 naszych przedstawicieli za granicą" - zapowiedział Waszczykowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MSZ, PAP

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Maria Borowska 03.03.2016 06:07
Niezalogowany użytkownik Gdzie zmiany na ktore czekamy ... ambasada Washington, Australia i Kanada?????????????????????
Plusów: 0 maria Borowska 03.03.2016 06:00
Niezalogowany użytkownik Bog Zaplac --najwyzszy czas !!!
Wierze ze Polska wraca --- OJCZYZNA MOJA !!!!
Plusów: 0 Maluczki 02.03.2016 19:50
Niezalogowany użytkownik Wiemy! Wiemy! Chciałbyś po staremu. Demokracja to wy.
Plusów: 0 Bareja 02.03.2016 19:35
Niezalogowany użytkownik - Co tu się dzieje... w imię ojca i syna?!
- Zmiany, zmiany, zmiany.

wszystkie komentarze >