Zator myślowy

dodane 26.05.2016 00:00

Franciszek Kucharczak

GN 22/2016 |

Uczciwy dobiera argumenty do faktów, propagandysta – fakty do argumentów.

Zator myślowy   rys. Franciszek Kucharczak

W Toruniu 18 maja odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła zbudowanego dzięki ofiarności Rodziny Radia Maryja. Czytelnik zwrócił moją uwagę na sposób, w jaki napisali o tym na Onecie. „Torunianie musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu w związku z konsekracją kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II” – brzmiało pierwsze zdanie tekstu.

Wynika z tego, że dla Torunia najważniejszym wydarzeniem tamtego dnia były utrudnienia w ruchu. Skoro tak, to w Toruniu mają zatrzęsienie ważnych wydarzeń. I to tak ważnych, że blakną przy nich uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych, odbywające się w obecności tysięcy ludzi. Niech no tak w mieście Kopernika wybije kanalizacja – chłopaki przyjadą, asfalt zryją i proszę: kolejne wiekopomne utrudnienie w ruchu.

No dobrze, ja rozumiem, że Onet (z przyległościami) nie lubi, delikatnie mówiąc, o. Rydzyka, ale żeby aż tak topornie to demonstrować? Ale co się dziwić. Jak się żyje w głębokim przekonaniu, że o. Rydzyk jest niedobrym człowiekiem, to jakoś tak nijak napisać, że coś mu się znowu udało i nikt na tym nie poniósł szkody. Musi być jakaś szkoda, choćby taka, że Jan Kowalski przyjechał z pracy 10 minut później.

Na tym w gruncie rzeczy polega cała wieloletnia „antyrydzykowa” propaganda: o. Rydzyk jest zły, bo go nie lubimy, a skoro go nie lubimy, to przecież musi być powód. I się to uzasadnia. Tylko że te uzasadnienia są naciągane jak liczba manifestantów KOD w relacjach organizatorów. No bo skoro o. Rydzyk takie złe rzeczy robi, to czemu światła władza PO nie wsadziła go do więzienia albo czemu nie pokazała przed całym światem, jakie też przekręty jego „finansowe imperium” zrobiło? Rządzili przecież 8 lat, tyle mieli czasu. Wystarczyło pokazać, ile przeciętny obywatel stracił na funkcjonowaniu Radia Maryja, ile kosztowała go uczelnia, ile geotermia, a choćby i budowa tego nowego kościoła. Nie pokazali tego, bo skoro to jest legalne, uczciwe i służące publicznemu dobru, to co tu pokazywać? Więc się przez te wszystkie lata pokazuje „utrudnienia w ruchu”: panią w moherze, krzyczącą na ekipę TVN, pana dzwoniącego na antenę z wiadomością, że Adam i Ewa byli Polakami, i inne takie bzdury, tak jakby to była istota rzeczy.

Tymczasem istotą rzeczy jest dzieło, które bez Bożego błogosławieństwa nie miało prawa zaistnieć i się utrzymać. To samo dotyczy każdego dobrego dzieła. Jeśli Bóg daje błogosławieństwo, to znaczy, że tamtędy można dojechać do nieba. No ale jeśli ktoś wybiera korki...

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 7 trzmieliniaczek 28.05.2016 20:09
Niezalogowany użytkownik krut00! Cieszy mnie treść post scriptum, które napisałeś. To tak, jak w dodawaniu i odejmowaniu ułamków zwykłych, trzeba dążyć do wspólnego mianownika ;) Co do "samobója", cóż ..., jak ktoś "harta w gałę", to od czasu do czasu zdarza się, że piłka wpada do własnej bramki, np. po rykoszecie. O tej geotermii, to po prawdzie nie wiem co myśleć. Obecna władza, szczególnie na Śląsku, gardłowała, że Polska nie odejdzie od węgla, podstawowego surowca energetycznego. Niedawno została uchwalona ustawa, która uderzy finansowo w elektrownie wiatrowe ale geotermia toruńska, to zupełnie co innego. Zgadzam się również, że O. Tadeusz umie się posługiwać pieniędzmi. Powiem więcej, on umie je pozyskiwać a pewnie i pomnażać. A "odznaczony" też faktycznie został, trafił na witraż. O. Dyrektor realizuje, jednak tylko cele które wpisują się w jego "radiomariańską" wizję. Innych inicjatyw (choć to również dzieła Boże) nie jest skłonny wspierać. Przykładem niech będzie budowa Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. Siostry, które podjęły się tego przedsięwzięcia, na żadne wsparcie od O. Tadeusza, jednak liczyć nie mogą, bo nic by na tym nie zyskał, a może by jeszcze pielgrzymi azymut by zmienili. Siostry, nie mają rozgłośni radiowej ani nie jeżdżą Lexusem, kwestują w tradycyjny sposób ale gdy ktoś potrzebuje pomocy nie zamykają przed nim drzwi i nie pytają, czy należy do radiowej rodziny, czy też nie. Puenta jest więc trochę smutna. Sanktuarium prędko nie powstanie, za to geotermia nas ogrzeje, co prawda mamy "Rok Miłosierdzia Bożego" a nie rok energii geotermalnej ale co tam!
Plusów: 8 Edgar 27.05.2016 19:52
Nie mam żadnych wątpliwości, że ci którzy oddali swój wdowi grosz na budowę świątyni i miłują nieprzyjacioły swoje pójdą prosto do nieba. Mam jednakże sporo wątpliwości czy spotkają tam Tadeusza Rydzyka (oczywiście chodzi mi o tzw. ojca dyrektora).
Plusów: 2 krut00 27.05.2016 19:51
@ trzmieliniaczek - PO strzeliła sobie samobójczą bramkę wstrzymując finansowanie geotermii, co zaś do księdza Rydzyka to przyznać trzeba że posługuje on się pieniędzmi w znacznie lepszy sposób niż wielu z nas.
Onet go nie lubi... A kto to jest onet? Co właściciele onetu zbudowali poza wciskaniem kitu i wypychaniem własnych kieszeni ?
Nie ma wrogów jedynie ten, kto nic nie robi - zatem fakt przeinaczania osiągnięć Rodziny Radia Maryja jest jedynie kolejnym odznaczeniem dla księdza Rydzyka. Pozdrawiam.
P.S. Zgadzam się oczywiście że każda ekipa ma ludzi uczciwych i... nieuczciwych.
Plusów: 7 koanchero 27.05.2016 15:02
Niezalogowany użytkownik Jeżeli dobrze pamietam to cześc katolickich mediów alarmowała ,ze marsze KOD-u blokują stolice ... także tego ;)

wszystkie komentarze >