107,6 FM

Kluczowe są misja i świadectwo

Na te dwa elementy zwrócił uwagę abp Wiktor Skworc u progu nowego roku katechetycznego. Zainaugurowano go w katowickiej katedrze.

Wspólną modlitwę katechetów poprzedziła konferencja ks. Marka Studenskiego pt. „'Idźcie i głoście' – z nową dynamiką ku wyzwaniom czasu, w którym posługujemy". Prelegent jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie pełni funkcję wikariusza generalnego i dyrektora wydziału katechetycznego. Jest on również konsultorem Komisji do Spraw Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita katowicki w homilii podkreślił, że kluczową rolę w posłudze katechety odgrywają misja i świadectwo. – W przestrzeni wiary świadkiem staje się ta osoba, która otwiera serce i rozum na moc Ducha Świętego i jest blisko Jezusa Chrystusa – powiedział. Abp Skworc wyliczył także cechy katechety. – Taki powinien być katecheta: najpierw człowiek – religijny i pobożny; świadomy posłania w imię Jezusa Chrystusa i zjednoczony z Kościołem i biskupem w misji. Autentyczny świadek życia. Dobry wychowawca – powiedział.

Abp Skworc wskazał również na styl życia, jakim powinien odznaczać się katecheta. – Katecheta może być świetnym dydaktykiem i erudytą. Ale to nie wszystko. Uczniów, jak również koleżanki i kolegów z pracy, „pociągnie” i ostatecznie „przekona” przykład życia. Osobiste świadectwo – mówił kaznodzieja.

W homilii wyliczył także zadania katechezy, do których należą: „systematyczne i w miarę całościowe przekazanie uczniom doktryny chrześcijańskiej”. Przy tej okazji wskazał także na rolę katechety. – W nauczaniu religii jest jeszcze to „coś”, co sprawia, że na ucznia – nawet słabszego intelektualnie – katecheta patrzy nieco inaczej: z większym szacunkiem i sympatią. Myślę o uczniach będących blisko Kościoła, praktykujących, zaangażowanych w parafialnych wspólnotach i współpracujących na co dzień z duszpasterzami. Wychowankowie ci zaskakują nas nieraz świadectwem chrześcijańskiego życia – powiedział.

Metropolita katowicki odniósł się także do kontekstu, w którym ma miejsce prowadzenie zajęć z religii. – Nauczanie religii w szkole, z całą otoczką formalno-administracyjną, wzmocnioną współczesnymi przemianami obyczajowymi i kulturowymi, może osłabiać w nas świadomość misji rozumianej jako bliska, pełna zaufania współpraca z biskupem miejsca, a w konsekwencji także z duszpasterzami parafii, na terenie której znajduje się szkoła katechety. Istnieje realne niebezpieczeństwo sformalizowania zarówno nauki religii w szkole, jak i posługi katechety – przestrzegał hierarcha.

Podczas Eucharystii miało miejsce posłanie do pracy katechetów, którzy w tym roku szkolnym po raz pierwszy zasiądą za katedrą. Metropolita katowicki odmówił nad nimi modlitwę błogosławieństwa oraz wręczył pamiątkowe listy.

Na zakończenie Eucharystii podziękowano katechetom, którzy od tego roku szkolnego przeszli na emeryturę. Metropolita katowicki wręczył im podziękowania za pracę, a pracownicy wydziału katechetycznego katowickiej kurii przekazali małe upominki.

Z rąk abp. Skworca odebrali także dekrety nowy metodycy katechetyczni, którzy od dwóch tygodni pełnią swoją posługę.

Tradycyjnie w drugą sobotę września w katowickiej katedrze ma miejsce Eucharystia na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego. Gromadzi ona katechetów świeckich oraz zakonnych z terenu archidiecezji katowickiej. Eucharystię sprawują także pracownicy wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej oraz księża pełniący posługę stałych katechetów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama