Podróż w czasie z Biblią w dłoni
Wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym oglądać można do 8 grudnia Barbara Gołas

Podróż w czasie z Biblią w dłoni

Brak komentarzy: 0

Barbara Gołas

GOSC.PL

publikacja 17.11.2016 17:45

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski dobiegają końca. W naszej archidiecezji o jubileuszu przypomina też wystawa "Biblia. Historia i rzeźba".

Repliki starożytnych zwojów i oryginały przekładów Pisma Świętego od czwartku można znaleźć w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.

Tysiące lat historii zostały zamknięte w czterech ścianach muzeum. Ideą wystawy jest powrót do źródła wiary i wskazanie roli Biblii oraz jej przekładów w dziejach Kościoła. Wystawa ma charakter ekumeniczny, ponieważ zawiera nie tylko wydania katolickie.

Wśród pergaminów znajdują się również wersje protestanckie. Istotną rolę w procesie powstawania Pisma Świętego odegrała reformacja, która przyspieszyła prace nad tłumaczeniami narodowymi.

- Chrzest Polski jest jubileuszem nas wszystkich. Nie tylko dla katolików i protestantów. Biblia jest naszym wspólnym źródłem wiary - zaznacza ks. Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Oprócz zapoznania się z genezą przekładów Pisma Świętego opisaną na plakatach istnieje możliwość dotknięcia eksponatów. Są wśród nich zwoje Tory, repliki wydań Starego Testamentu, a także oryginały, m.in. pochodząca z IV wieku Wulgata św. Hieronima.

Podróż w czasie z Biblią w dłoni

Wulgata św. Hieronima pochodząca z IV wieku Barbara Gołas

Drugim elementem wystawy są rzeźby uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Obok ich dzieł znajdują się fragmenty Pisma Świętego, którymi się inspirowali.

Przedstawione prace zostały nagrodzone w V Międzynarodowym Konkursie ekumeniczno-bliblijno-plastycznym.

Wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym oglądać można do 8 grudnia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.