Premier: Rząd zajmie się problemem smogu 17 stycznia

dodane 09.01.2017 20:00

PAP |

17 stycznia problemem smogu zajmie się rząd; Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań - poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.

Premier: Rząd zajmie się problemem smogu 17 stycznia   Jakub Szymczuk /Foto Gość

W poniedziałek wieczorem premier Beata Szydło opublikowała na Twitterze pismo, w którym zwraca się do przewodniczącego KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego - "w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju" - "o wprowadzenie pod obrady najbliższego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów tej kwestii w celu przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.".

O tym, że kwestia czystości powietrza w kraju ma być tematem najbliższego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, premier poinformowała już wcześniej na konferencji prasowej.

Jak tłumaczyła Beata Szydło, chodzi o to, aby "najbliższe posiedzenie tego komitetu było poświęcone właśnie kwestii czystości powietrza w Polsce, bezpieczeństwa z tym związanego i zdrowia Polaków". "Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, jakie działania konkretne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ - tak jak wcześniej powiedziałam - na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowi rekomendacje" - dodała.

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.

Według GIOŚ poprawy jakości powietrza można spodziewać się od środy.

"Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od 11 stycznia (godz. 3-6 rano). Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet w województwie dolnośląskim miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s, co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń" - podał w komunikacie GIOŚ.

Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało z pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATA SZYDŁO, EKOLOGIA, KERM, PAP, RZĄD, SMOG, ZANIECZYSZCZENIA, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 mee... 10.01.2017 00:59
Niezalogowany użytkownik Jak sie Bruksela dowie, a wtyczek ma wiele, to bedzie, po weglu...to, plenum rzadu pod Bruksele, choc szybkie moze nic nie wskorac.
Plusów: 1 paulus 09.01.2017 23:21
Niezalogowany użytkownik Smog jest wazny...ale glodowka w Opolu wazniejsza.....mozna sie pomylic ,ale nie...pogrywac.Prosze dac dobry przyklad mniejszosci na Litwie,Ukrainie...i Europie.Szczesc Boze.
Plusów: 2 Gość 09.01.2017 21:48
Niezalogowany użytkownik Nic ci nie broni palić w piecu węglowym węglem, a nie śmieciami. :) Za to mandatu nie dostaniesz, a zanieczyszczenia będą małe.
Plusów: 5 Gość 09.01.2017 20:27
Niezalogowany użytkownik Proszę! Błagam! Dajcie cenę gazu na jakimś rozsądnym poziomie, to od razu zamienię piec węglowy na gazowy! Ale jeśli mam płacić za ogrzewanie gazowe ok 800 - 1000 zł miesięcznie, to nawet jak zapłacę raz na sezon mandat, to i tak mnie mniej wyjdzie!

wszystkie komentarze >