Rzecznik KEP: Kościół nie milczy ws. pedofilii

dodane 08.05.2017 15:00

KAI |

Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich – napisał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przekazanym KAI oświadczeniu.

Rzecznik KEP: Kościół nie milczy ws. pedofilii   Jakub Szymczuk /Foto Gość Ks. Paweł Rytel Andrianik

"Artykuł pt. 'O pedofilii już nie można milczeć' pana Michała Wilgockiego (Gazeta Wyborcza, 8.05.2017, s. 6) zawęża problem pedofilii do środowiska kościelnego przez co może być szkodliwy dla ochrony nieletnich.

1. Nowelizacja art. 240 Kodeksu Karnego, która wejdzie w życie 13 lipca br., wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania przez każdego kto uzyskał wiarygodną wiadomość o przestępstwie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz o niektórych przestępstwach natury seksualnej. Tymczasem wspomniany artykuł ogranicza tę kwestię do przestępstw pedofilii, którego dopuścili się niektórzy duchowni. Z punktu widzenia ochrony dzieci jest to niebezpieczny zabieg dziennikarski, ponieważ odwraca uwagę od kwestii zagrożenia pedofilią we wszystkich środowiskach.

2. Tytuł artykułu 'O pedofilii już nie można milczeć' w kontekście Kościoła katolickiego można odczytać jako manipulację, ponieważ sugeruje się w ten sposób jakoby do tej pory Kościół milczał w tej sprawie. Tymczasem Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich.

W czerwcu 2009 r. (jeszcze przed okólnikiem z Kongregacji Nauki Wiary) Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. Natomiast w dokumencie z 9 października 2013 r. biskupi polscy oświadczyli: 'Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy'. W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła 'Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia'. Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. Wytyczne Episkopatu Polski są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie.

O tym, że Kościół nie milczy w kwestii wykorzystywania nieletnich świadczy też fakt, iż 3 marca br. w polskich diecezjach był dzień modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Ponadto w 2014 r. w Krakowie miała miejsce liturgia pokutna za grzech pedofilii. 

W 2013 r. Konferencji Episkopatu Polski powołała koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. Został nim o. Adam Żak, jezuita, który jednocześnie kieruje Centrum Ochrony Dziecka. To Centrum, będąc instytucją kościelną, szkoli wielu duchownych odpowiedzialnych w diecezjach i wspólnotach zakonnych za kwestię zapobiegania przestępstwom seksualnym z nieletnimi.

3. Kościół katolicki zaprasza wszystkie środowiska w Polsce do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które są ciężkim grzechem i przestępstwem.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PEDOFILIA WŚRÓD DUCHOWNYCH

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 Gość 09.05.2017 15:43
Niezalogowany użytkownik Pan Tomasz jest hejterem regularnym. Osobą pełną pychy i pogardy dla tradycji prymatu Papieża w KK. Wraz ze swoją żoną uprawiają szkodliwe dla wiary KATOCELEBRYCTWO. Z wiarą wg mnie ma to niewiele wspólnego. Nie mówiąc o tym, że ze swoją żoną urągają faktom naukowym śmiąc występować w sprawach w jakich nie mają wiedzy eksperckiej w imieniu rzekomo katolików. Jestem katolikiem i nie chce mieć z Terlikowskim absolutnie NIC wspólnego.
Zgadzam się z Tobą Marku całkowicie. Taktyka lewicy jest dokładnie taka, jak piszesz - planowa, konsekwentna, a zmierzająca do zniszczenia całego Chrześcijaństwa.
Plusów: 5 MarekB 08.05.2017 22:00
Niezalogowany użytkownik Środowiska które wymieniłeś z użyciem caps locka powoli ale systematycznie na razie jeszcze nie śmiało ale zaczynają mówić w zalegalizowaniu kazirodztwa, zoofili, nekrofilii a o związkach tej samej płci nie wspomnę bo to u nich norma. A sam Hartman mówi, że kazirodztwo jest złe bo zakazane, domyślić się można, że jeżeni nie będzie zakazane to będzie dobre.
Plusów: 4 MarekB 08.05.2017 21:48
Niezalogowany użytkownik Tylko ile z tych "złowionych ofiar" pedofilii w Kościele są rzeczywiście ofiarami pedofili a ile z tych "ofiar" to ofiary rządne kasy nawet za złożenie fałszywego świadectwa o tym już nikt nie mówi a przecież jest wiele przypadków kiedy to donoszono na księdza, że molestował itp. łatwo jest donieść na policję do prokuratury, postawić zarzuty, rozdmuchać sprawę we wszystkich mediach na całą Polskę, a kiedy owe "zarzuty" okażą się wyssaną z palca kłamliwą bajką to już wtedy nie ma komu przeprosić w mediach i całą sprawę odkręcić. Ważne, że kolejny "pedofil" ujawniony choć tak na prawdę to było wszystko od początku ukartowane byle tylko uderzyć w Kościół.

wszystkie komentarze >