MF: Wykryto kolejną karuzelę podatkową

dodane 30.08.2017 10:10

PAP |

Co najmniej 30 podmiotów polskich i zagranicznych uczestniczyło w karuzeli podatkowej, którą wykrył Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów. Chodzi o obrót samochodami sprowadzanymi z zagranicy.

MF: Wykryto kolejną karuzelę podatkową   Roman Koszowski /Foto Gość

Zidentyfikowano ponad tysiąc pojazdów, sprowadzonych do Polski z zagranicy; podmioty które uczestniczyły w tym procederze nie zapłaciły należnego podatku VAT. "Według wstępnych wyliczeń, tylko w okresie od stycznia 2016 r. do lipca 2017 r. szacowane uszczuplenie w podatku VAT to ponad 25 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie to 108 mln zł" - poinformował resort.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 15 pojazdów oraz dokonali przeszukań w trzech komisach samochodowych na terenie woj. mazowieckiego. Wartość zabezpieczonego mienia wyniosła około 1,1 mln zł. Wśród zatrzymanych pojazdów były samochody takich marek jak: BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Lancia, Opel, Fiat oraz Renault.

Nielegalny proceder trwał co najmniej od 2014 r.

Ministerstwo podkreśliło, że w warszawskim MUCS w czerwcu br. powstała specjalna grupa zadaniowa, która opracowała plan ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia samochodów, wykorzystywanych w popełnieniu oszustwa. Przy wykryciu mechanizmu oszustwa grupa współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

"Ujawnienie procederu było możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych analiz oraz dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu karuzel VAT przez pracowników i funkcjonariuszy MUCS. W przygotowaniu złożonych analiz wykorzystano między innymi JPK" - powiedział cytowany w komunikacie naczelnik MUCS Marcin Kopczyk.

"Mazowiecka KAS wykryła karuzelę podatkową w nowym obszarze jakim jest handel samochodami. To ujawnienie pokazało dużą skalę procederu i wysokość strat budżetu państwa, dlatego działania będą kontynuowane" - dodał cytowany w komunikacie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, MF, PAP, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, PRZESTĘPCZOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Krzysiek 30.08.2017 20:10
Niezalogowany użytkownik Czy ci przestępcy działali tylko w Polsce - czy też MUSIELI mieć mafijne układy np. w Niemczech z których sprowadzali te auta?
Plusów: 6 Gość 30.08.2017 11:17
Niezalogowany użytkownik Gratuluje kolejnego sukcesu w tropieniu kradziezy pieniedzy na szkode skarbu panstwa! Tak trzymac!
A oszustow przykladnie ukarac!

wszystkie komentarze >