Otwarli muzealny Sezam
Jednym pociągnięciem za uchwyt będzie można w magazynach wysuwać po szynach siatkowe ścianki z powieszonymi na nich obrazami Grzegorz Kozakiewicz

Otwarli muzealny Sezam

Komentarzy: 2

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

GOSC.PL

publikacja 06.12.2017 10:50

Nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Thesaurus Cracoviensis - został dziś udostępniony zwiedzającym.

Znalazły się tam nowoczesne magazyny muzealne, pracownie konserwatorskie i muzealne centrum wykonywania cyfrowych kopii zbiorów. - Łączy je jedno: w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, będą otwarte dla wszystkich. To nowoczesna forma udostępniania zbiorów i obcowania z nimi, dobrze znana za granicą, niestosowana jednak do tej pory w Polsce na tak dużą skalę, jak nasza - powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

Nazwa oznacza po polsku dosłownie "Skarbiec Krakowski". - To bardzo dobry pomysł. Otwarto prawdziwe skarby Sezamu - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta. - Przybliży to zbiory ukryte aż do teraz w tradycyjnych magazynach. Posługując się cytatem z wypowiedzi Wernyhory w "Weselu" Wyspiańskiego: "Ma być jawne, co jest krytem; /co dalekie było - blisko" - dodał.

Można tam zobaczyć tysiące cennych przedmiotów - artefaktów, nie jakieś "odpadki muzealne". - Nawet takie przedmioty, jak te, które otrzymaliśmy po likwidacji Muzeum Lenina, są świadectwem czasów, w których powstawały. Wśród portretów wodza bolszewików są także te, które wykonali wybitni artyści, m.in. Wojciech Fangor i Zbigniew Pronaszko - powiedział M. Niezabitowski.

Uczestnicy lekcji muzealnych i prezentacji znajdą się nie na zewnątrz, lecz wewnątrz pomieszczeń. Muzealni kustosze będą dla oczu zwiedzających wysuwać po szynach siatkowe ścianki z obrazami i szuflady pełne tkanin, cennych monet i medali. Ci, którzy przyjdą do tego mieszczącego się na krakowskich Bielanach Centrum Interpretacji Artefaktów, posłuchają także opowieści o mieniących się barwami tradycyjnych szopkach krakowskich, spoglądając na nie w gablotach i w pracowni konserwatorskiej. Intrygujące są nazwy poszczególnych magazynów. Monety i medale pokazuje się w "Skarbcu", grafikę oraz piękne i rzadkie książki - w "Starej bibliotece", amatorzy szabel oraz starych karabinów i pistoletów mogą je zobaczyć w "Arsenale", ubiory i rozmaite bibeloty z dawnych domów - w "Garderobie babci", pozostałe tkaniny zaś - w "Składzie bławatnym" (jak zwano niegdyś sklepy z materiałami do szycia ubiorów).

Od 6 do 8 grudnia Thesaurus, mieszczący się przy ul. Księcia Józefa 337, w budynku przylegającym do Szkoły Podstawowej nr 48, można zwiedzać bezpłatnie. Szczegóły zwiedzania są dostępne na stronie internetowej www.mhk.pl.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.