Włochy: Ewakuacja turystów helikopterami

dodane 23.01.2018 20:08

PAP |

Włoskie służby ratunkowe ewakuowały śmigłowcami turystów z górskich hoteli na północy kraju, położonych na terenach, gdzie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Wszystko przebiega spokojnie - takie zapewnienie otrzymała PAP w kilku hotelach.

Włochy: Ewakuacja turystów helikopterami   PAP/EPA/UFFICIO STAMPA ESERCITO Ewakuacja gości Langtauferer Hotel we Włoszech, w pobliży granicy austriackiej

Wśród turystów przebywających w zagrożonych zejściem lawin miejscowościach w Trydencie-Górnej Adydze, Dolinie Aosty i Piemoncie są Polacy.

Sytuację monitoruje polski konsulat generalny w Mediolanie, który przekazał we wtorek PAP: "Jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze wszystkimi włoskimi służbami". Jednocześnie zastrzega się, że ustalenie dokładnej liczby polskich turystów, którzy z powodu warunków pogodowych nie mogli opuścić górskich miejscowości w północnych Włoszech, nie jest możliwe.

"Strona włoska nie prowadzi rejestru osób, które utknęły w kurortach narciarskich. Liczba obiektów hotelowych i bardzo duże rozproszenie turystów powoduje, że nie jest możliwe sporządzenie dokładnych statystyk" - wyjaśnił konsulat generalny w Mediolanie.

Polacy przebywają między innymi w miejscowości Maso Corto w Val Senales w Trydencie-Górnej Adydze, gdzie sytuacja powraca do normy po trzech dniach. "Od niedzieli miejscowość była odcięta od świata, teraz w recepcji zapewniają nas, że drogi są stopniowo otwierane i w większości już są przejezdne" - powiedział PAP jeden z Polaków przebywających tam na urlopie. Zapewnił, że nie słyszał o żadnych trudnych sytuacjach, w jakich mieliby znaleźć się polscy turyści.

Około 80 turystów ewakuowano z hotelu w rejonie Vallelunga koło Bolzano. "Ewakuacja śmigłowcami przebiegła spokojnie" - zapewnił pracownik hotelu. Wyjaśnił, że nie było tam Polaków.

W miejscowościach zagrożonych zejściem lawin po ostatnich obfitych śnieżycach obecni są przedstawiciele Obrony Cywilnej, wojska i pogotowia górskiego, a także strażacy z ciężkim sprzętem.

Niektóre lokalne drogi zasypane lawinami bądź zagrożone od niedzieli ich zejściem już są przejezdne.

Christian Auer ze straży pożarnej z Bolzano powiedział włoskim mediom, że nadal obowiązuje piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. "Taka sytuacja nie miała miejsca od 10 lat" - zauważył.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LAWINA, PAP, POGODA, TURYSTYKA, WYPADKI, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gość 24.01.2018 14:53
Niezalogowany użytkownik nic się nie stało, helikopter odwiózł, gdzie dramat chyba reklama wypoczynku w Górnej Adydze, że śnieg mają
Plusów: 0 gość z Polski 23.01.2018 22:30
Niezalogowany użytkownik We Włoszech ewakuacja biednych turystów. A co w Norwegii ? Opublikowany właśnie raport norweskiego zarządcy dróg Statens Vegvesen mówi o 107 śmiertelnych ofiarach wypadków w całym 2017 roku. To mniej niż zginęło w Polsce tylko w tym miesiącu.

wszystkie komentarze >