Komisje senackie poparły bez poprawek nowelizację ustawy o IPN

dodane 31.01.2018 15:42

PAP |

Komisje senackie poparły bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. karę więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Komisje senackie poparły bez poprawek nowelizację ustawy o IPN   HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gość

Ustawę poparły komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu. Za ustawą było 11 senatorów, 5 przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Połączone komisje nie zgodziły się na poprawki zaproponowane przez senatora PO Jerzego Federowicza, które doprecyzowywały przepis karny noweli o IPN poprzez wprowadzenie sformułowania o "obozach koncentracyjnych" i "obozach zagłady". Zgodnie z poprawką miałby on brzmieć: Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za tworzenie przez III Rzeszę Niemiecką obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz za dokonywane tam ludobójstwo lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Odrzuciły też propozycję wykreślenia z ustawy zapisu o "zbrodniach ukraińskich nacjonalistów" i nie zgodziły się na poprawkę senatora Jana Rulewskiego (PO), który chciał, by z noweli ustawy o IPN wycofać karę więzienia, a pozostawić jedynie karę grzywny i karę ograniczenia wolności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, HOLOKAUST, IPN, KULTURA, PAP, PRAWO, SENAT

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 01.02.2018 08:53
Niezalogowany użytkownik Do polsko-izraelskiego sporu o historię włączają się amerykańscy politycy. Krytyczne oświadczenie wydał Departament Stanu, a wcześniej ośmiu kongresmenów zaapelowało do prezydenta o zawetowanie nowelizacji ustawy o IPN.
Plusów: 1 Józef K. 31.01.2018 20:35
Niezalogowany użytkownik No, to Naczelnik Państwa ma coraz większy problem . Doskonale wie, że to wszystko nie spodoba się głównemu gwarantowi naszej niepodległości , Wielkiemu Zaoceanicznemu Bratu. Ale bieg wydarzeń trudno już zatrzymać.

wszystkie komentarze >