Program dla Górnictwa – dobry, ale tajemniczy

dodane 07.02.2018 10:15

Sylwester Strzałkowski

Jesteśmy usatysfakcjonowani, że w ogóle "Program dla Górnictwa" został przyjęty przez rząd i zacznie funkcjonować – mówi w Radiu eM Wacław Czerkawski z ZZG.

Wacław Czerkawski wiceprzewodniczący ZZG w Polsce   Wacław Czerkawski wiceprzewodniczący ZZG w Polsce Gość „Rozmowy poranka” przypomniał, że poprzedni rządowy program dla górnictwa wygasł z końcem 2015 r. Najnowszy „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce”, przygotowany w Ministerstwie Energii został ogłoszony przed dwoma tygodniami.

Wypowiadając się w „Rozmowie poranka” w środę (7 lutego) na antenie Radia eM, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce wyraził zadowolenie z wpisania do „Programu dla Górnictwa” nie tylko zasad funkcjonowania całej branży, ale także konkretnych spraw ważnych dla górników. Chodzi np. o zasady wynagrodzeń, ponadzakładowy układ zbiorowy pracy w górnictwie, czy wciąż nie zamkniętą sprawę wypłat zaległych deputatów węglowych. Natomiast tajemniczym nazwał Wacław Czerkawski zapis o tworzeniu nowych kopalń, bo – jak mówił – „do tej pory nie wiemy, gdzie te kopalnie miałyby powstać, kto miałby je budować i co kryje się za ogólnym hasłem ‘budowa nowych kopalń’, w momencie kiedy są likwidowane kopalnie istniejące do tej pory”.

Niepokój związkowców budzi przeznaczenie w programie dużych środków przede wszystkim na zamykanie kopalń.

 

 

«« | « | 1 | » | »»