107,6 FM

Test z 1,5 basenu wody zdemineralizowanej

Budowany, nowoczesny blok energetyczny 910 MW w Elektrowni Jaworzno przeszedł próbę ciśnieniową.

Był to kluczowy test technologiczny i jeden z najważniejszych etapów budowy nowego bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno. Test powiódł się. Powodzenie szczelności oznacza, że montaż części ciśnieniowej kotła zakończył się.

W ciągu 15 miesięcy budowniczowie zamontowali tutaj elementy ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7 tys. ton, a strop kotła uzyskał  wysokość ponad 118 m. – Nasz kocioł jest jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie, wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Zaprojektowali go polscy inżynierowie i wykonała polska firma – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

Podczas próby kocioł został napełniony wodą zdemineralizowaną, podgrzaną do temperatury ok. 50 stopni Celsjusza. Zużyto jej 984 m sześciennych, czyli 1,5 objętości basenu sportowego. Kocioł został sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar (ok. 56,1 MPa).

Blok w Jaworznie o mocy 910 MW zostanie przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 roku. Ma być jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie (ma osiągnąć 45,9 proc. sprawności). Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Kiedy zacznie działać, ze względu na ponad 10-procentowy wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej. W ramach wymagań polityki klimatycznej blok będzie też przygotowany pod zamontowania w nim instalacji wychwytu CO2 ze spalin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama