Watykan: Rynki nie są w stanie same się rządzić

dodane 17.05.2018 13:07

KAI |

Na konieczność tworzenia nowych form gospodarki i finansów, mających na celu rozwój dobra wspólnego zwraca uwagę Stolica Apostolska w opublikowanym dziś dokumencie Kongregacji Nauki Wiary oraz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Watykan: Rynki nie są w stanie same się rządzić   WolfgangStuck / CC 1.0 Bazylika św. Piotra

Nosi on tytuł „Oeconomicae et pecuniariae quaestiones” (Zagadnienia ekonomiczne i finansowe). Dodano do tego podtytuł: Rozważania na rzecz rozeznania etycznego pewnych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego.

W dokumencie zauważono, że rynki służą obecnie najbogatszej mniejszości świata i osiągają zyski w stopniu, który tworzy „kulturę głęboko amoralną”. Wskazano, iż globalne rynki powracają do „krótkowzrocznego egoizmu”, który przed dziesięciu laty doprowadził do poważnego kryzysu finansowego.

Dokument wskazuje też, że rynki nie są w stanie same się rządzić. Zaapelowano w nim o przywrócenie tego, co autentycznie ludzkie, poszerzenie horyzontów umysłów i serc: „Obowiązkiem czynników kompetentnych i osób odpowiedzialnych jest rozwijanie nowych form gospodarki i finansów, z zasadami i przepisami ukierunkowanymi na rozwój dobra wspólnego”.

Obszerny 16-stronicowy dokument zaznacza, iż wielu finansistów i inwestorów giełdowych jest „ożywianych dobrymi i słusznymi intencjami”. Jednocześnie stwierdza, że globalne rynki stały się „miejscem, w którym egoizm i nadużycie władzy mogą potencjalnie zaszkodzić całej społeczności”.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Renata Anna 19.05.2018 20:58
Niezalogowany użytkownik "Bez Boga, ani do proga". Zapominając o Bogu i modlitwie nigdy nie uda się człowiekowi rozwiązać nawet najmniejszego problemu, a co dopiero mówić o problemie jakim jest funkcjonowanie rynków. Nie możemy o tym zapominać, bo skazujemy się na zagładę. O Piśmie Świetym też nie warto zapominać, bo to Jezus jest Prawdą, Drogą i Życiem. Bez Boga człowiek nigdy nie pójdzie właściwą drogą. Wiem, bo doświadczyłam jednego i drugiego. Życzę mocy i światła Ducha Świętego.
Plusów: 0 pcc 18.05.2018 20:35
Niezalogowany użytkownik Bo to nie jest tekst o Bogu i modlitwie. O Bogu i modlitwie są inne teksty. Nie trzeba każdego tekstu kościelnego zaczynać od Księgi Rodzaju.
Plusów: 1 biskup wyjaśnia 17.05.2018 19:27
Niezalogowany użytkownik Biskup Zadarko wyjaśnia dlaczego: "przeminęła koncepcja christianitas, świata, którego superkonstrukcją jest chrześcijaństwo. To nie było złe. Ale to była propozycja na inne czasy. A dziś są czasy pluralizmu i trzeba inaczej myśleć o czynieniu świata lepszym. " Słyszy to Renata Anna? Trzeba inaczej myśleć o czynieniu świata lepszym.
Plusów: 4 Renata Anna 17.05.2018 17:11
Niezalogowany użytkownik Zastanawiam dlaczego nie ma w powyższym tekście słowa o Bogu i modlitwie. Tylko z pomocą Stwórcy i błagań modlitewnych np. podczas adoracji przed Najświetszym Sakramentem, człowiek pomoże sobie z problemami, których doświadcza, także i rynkowych.

wszystkie komentarze >