Rośnie kolejka do starcia z Trumpem
cornstalker / CC 2.0

Rośnie kolejka do starcia z Trumpem

Komentarzy: 4

Bartosz Bartczak Bartosz Bartczak

GOSC.PL

publikacja 04.02.2019 15:50

Już 8 polityków Partii Demokratycznej zgłosiło chęć stanięcia przeciwko Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się w listopadzie 2020 r. Pojawiają się już pierwsi politycy Partii Demokratycznej, którzy deklarują chęć stanięcia w szranki z Donaldem Trumpem. Większość z nich ma jednak nieduże szanse w starciu z urzędującym prezydentem. Na tę chwilę, większość z oficjalnych kandydatów to demokratów politycy raczej niszowi, często jeszcze młodzi i z małym doświadczeniem politycznym, głoszący bardzo radykalne programy.

Z oficjalnie zgłoszonych do tej pory kandydatów największe szanse daje się Kamali Harris, senator z Kalifornii. Ta prawniczka tamilsko-jamajskiego pochodzenia, zanim została Senatorem, pełniła m.in. funkcję prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Choć jej doświadczenie i popularność stawiają ją w pozycji jednego z faworytów prawyborów Partii Demokratycznej, to na przeszkodzie w starciu z Donaldem Trumpem stoją jej radykalne, jak na amerykańskie warunki, poglądy. Harris popiera m.in. pomysł wprowadzenia powszechnej, finansowanej z podatków, służby zdrowia i szerokie otwarcie USA na imigrantów.

Kolejnym liczącym się kandydatem Demokratów jest Cory Booker. Ten czarnoskóry senator z New Jersey dał się poznać jako burmistrz miasta Newark, który pomagał odśnieżać swoje miasto. Wizerunek Bookera jako „wrażliwego” polityka wzmacnia jeszcze fakt, że jest on uznawany za najbardziej pro-zwierzęcego polityka w Senacie. Senator z New Jersey jest jednym z mniej radykalnych polityków wśród zgłoszonych już kandydatów w prawyborach demokratów. Skupia się on na kwestiach ekonomicznych, popierając obniżanie deficytu, walkę z globalnym ociepleniem czy zwiększanie wydatków na edukacje. Jego problemem wizerunkowym może być jednak fakt, że mając już 49 lat, nadal pozostaje kawalerem.

Jedną z bardziej barwnych ze zgłoszonych dotychczas kandydatek w demokratycznych prawyborach jest 37-letnia kongresman z Hawajów, Tulsi Gabbard. Gabbard urodziła się na Amerykańskim Samoa, wyspie będącej terytorium zamorskim USA. Hawajska kongresman pochodzi z mieszanej religijnie rodziny – jej ojciec był katolikiem, kościelnym lektorem, zaś matka wyznawczynią hinduizmu. I to właśnie związki Gabbard z hinduskimi nacjonalistami kładą się cieniem na jej krótkiej karierze politycznej. 37-letnia polityk ma też mocno lewicowe poglądy polityczne, choć z Donaldem Trumpem łączy ją pewien szczegół. Oboje są przeciwnikami umowy o wolnym handlu USA z innymi krajami basenu Pacyfiku.

Partia Demokratyczna nie ma obecnie polityka, który byłby murowanym kandydatem na prezydenta. Nie objawiła się w tej partii póki co gwiazda, na miarę Baracka Obamy. Może to wynikać z prostego faktu – bardzo trudno jest pokonać urzędującego prezydenta. Ostatni raz stało się to 27 lat temu, po trzech kadencjach republikańskich polityków w Białym Domu. Poważniejsi kandydaci mogą więc spróbować poczekać jeszcze sześć lat na swój czas, dając szansę na sprawdzenie się bardziej niszowym kolegom.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.