Każdy mógł wsiąść do "garbuska" Karola Wojtyły, czyli seledynowego M-20 z warszawskiego FSO.
Każdy mógł wsiąść do "garbuska" Karola Wojtyły, czyli seledynowego M-20 z warszawskiego FSO.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Tort na urodziny papieża. Noc Muzeów przy Świątyni Opatrzności Bożej

Brak komentarzy: 0

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

GOSC.PL

publikacja 19.05.2019 14:00

W Noc Muzeów można było wejść na powstającą ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Otwarcie muzeum w kopule Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na jesień.

Chciałabym zobaczyć od środka muzeum, czy będzie tak piękne, jak Świątynia Opatrzności. I cieszę się, że przyjechałam tu akurat w dniu urodzin papieża. Przy jego relikwiach modliłam się za Kościół i Polskę - mówi Stanisława Marczak, która na Noc Muzeów przyjechała do Wilanowa z 10-letnią wnuczką Marysią.

Specjalnie na tę noc przed muzeum stanęła replika "garbuska" Karola Wojtyły, czyli seledynowe M-20 z warszawskiego FSO. Biskup kupił je w 1958 r. i korzystał z niego przez 16 lat. Model samochodu z drewnianych elementów dzieci wraz z rodzicami budowały podczas edukacyjnych warsztacie w budynku dawnej kaplicy, nieopodal świątyni. Replika samochodu trafiła do warszawskiego muzeum w ubiegłym roku.

Długa kolejka, która ustawiła się przed wejściem do muzeum posuwała się powoli, bo windą do pierścienia okalającego kopułę wjeżdżano grupami. Ze względu na wciąż toczące się prace, do placówki mieszczącej się 26 metrów nad ziemią wpuszczano tylko młodzież i dorosłych. 

Wiele pomieszczeń jest jeszcze w stanie surowym. Na podłodze wciąż leży jeszcze tylko betonowa wylewka, na ścianach dopiero powstają drewniane konstrukcje. To, jak niebawem będzie wyglądało wnętrze muzeum, zaprezentowano na planszach umieszczonych w poszczególnych salach.

Najmłodsi nie mogli się już doczekać tortu na urodziny Jana Pawła II.

Najmłodsi nie mogli się już doczekać tortu na urodziny Jana Pawła II.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Przedsmak opowieści o dwóch wielkich Polakach można było zobaczyć w sali poświęconej młodości Karola Wojtyły, gdzie pokazano jego zdjęcia i aparat fotograficzny z krakowskiego atelier, którym wykonano znaną portretową fotografię młodego Karola.

W jednej z sal udostępnionych na Noc Muzeów goście zobaczyli ozdobną kapę, którą św. Jan Paweł II miał na ramionach podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W kolejnej zaprezentowano cykl obrazów "Dekalog" Stefana Gierowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej awangardy.

Wrażenie robi olbrzymia, drewniana łódź, wypełniająca wnętrze jednej z sal. Podczas Nocy Muzeów można było w niej usłyszeć fragmenty papieskich homilii, a Grzegorz Polak, kierownik Działu Muzealnego, mówił o pontyfikacie Jana Pawła II, który przypadł na niełatwe czasy dla świata i Kościoła.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.