Gliwice. Pamięć o Tragedii Górnośląskiej
Zapalenie zniczy przed pomnikiem – ks. Robert Chudoba, Ingemar Klos i Tomasz Włoczyk ze społecznego komitetu upamiętniającego Tragedię Górnośląską. Zdzisław Daniec

Gliwice. Pamięć o Tragedii Górnośląskiej

Brak komentarzy: 0

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 20.01.2020 11:18

- Jako historycy zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko zbliżamy się do tej prawdy - powiedział Bogusław Tracz z IPN, przypominając, że wydarzenia z 1945 roku na tych ziemiach ciągle czekają na pełną monografię.

 

Uczczenie 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej zbiegło się z rozpoczynającym się tygodniem modlitw o jedność chrześcijan. Bp Jan Wieczorek, który od lat uczestniczy w tych obchodach, przewodniczył Mszy św. w katedrze. To też część jego osobistej historii życia, jego ojciec był internowany do Związku Radzieckiego.

Na rozpoczęcie przypomniał, że każda jedność między ludźmi ma źródło w jedności człowieka z Bogiem. I wtedy możliwe jest przebaczenie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz, parafii powiatu gliwickiego i parafii ewangelicko-augsburskiej.

Gliwice. Pamięć o Tragedii Górnośląskiej

Mszy św. w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Wieczorek. Mira Fiutak /Foto Gość

Po Mszy św. na ręce ks. Bernarda Plucika, proboszcza gliwickiej katedry przekazana została urna z ziemią z Donbasu, miejsca internowania Górnoślązaków, zmieszana z ziemią gliwicką – miasta i różnych miejsc powiatu. Przynieśli ją przedstawiciele Społecznego Komitetu Organizowania Uroczystości Tragedii Górnośląskiej 1945 roku – Ingemar Klos, społecznik i historyk z Żernicy, oraz Martin Lippa, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

– Dziękuję, że mogliśmy tworzyć wspólnotę jedności i przebaczenia, uczyć się Ewangelii i iść dalej, czasami pomimo bólu i ran – powiedział współorganizator obchodów ks. Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im . Jana Pawła II.

Wcześniej złożone zostały kwiaty pod pomnikiem „Gliwiczanom – ofiarom wojen i totalitaryzmów”. A także na posesji przy ul. Rybnickiej 128, gdzie znajduje się mogiła 10 mężczyzn z 80-osobowej grupy rozstrzelanych. Żeby nie spoczęli w zbiorowej mogile, żony przewiozły ich ciała i pogrzebały w tym miejscu. Następnie uczestnicy spotkania pojechali jeszcze na cmentarz żołnierzy radzieckich i tam również zapalili znicze. – Odmówiliśmy modlitwę Ojcze Nasz, modlitwę przebaczenia. Dziękuję za tę inicjatywę. Może te rany ciągle bolą, ale dążymy do tego, żeby stale były uleczane. Bo pamięć kształtuje naszą tożsamość – podkreślił ks. Chudoba.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.