Śląskie. W szkołach brakuje psychologów
Zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków. Zdjęcie poglądowe foto/pixabay.com/pl

Śląskie. W szkołach brakuje psychologów

Adrian Urbanek / Radio eM

publikacja 04.03.2020 12:29

W śląskich i zagłębiowskich szkołach brakuje psychologów. Na 2600 pedagogów, którzy niemal w stu procentach zaspokajają potrzeby szkół zatrudnionych jest zaledwie 1500 psychologów.

Decyzja o  zatrudnieniu psychologa w szkole należy do danego samorządu. Z tym problemem zmierzyła się między innymi Ruda Śląsk. - Mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ruda Śląska:

Od początku 2019 roku w każdej szkole w Polsce powinien być zatrudniony  pedagog albo psycholog. Deklarację taką w 2018 roku złożyła ówczesna minister edukacji Anna Zalewska. Rok wcześniej raport Najwyższej Izby Kontroli wskazywał na brak pedagoga i psychologa w niemal co drugiej szkole w Polsce.

Według Śląskiego Kuratorium Oświaty sytuacja jest znacznie lepsza niż kilka lat temu. - Mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach:

Potrzeby są jednak z roku na rok coraz większe. - Mówi Katarzyna Drzewiecka -Tymkiewicz z Regionalnego Ośrodka Metodyczno Edukacyjnego Metis w Katowicach:

Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.