Abp Skworc: Triduum w kościele bez wiernych, spowiedź tylko w sytuacjach nadzwyczajnych
Arcybiskup Wiktor Skworc Józef Wolny /Foto Gość

Abp Skworc: Triduum w kościele bez wiernych, spowiedź tylko w sytuacjach nadzwyczajnych

Brak komentarzy: 0

prze

GOSC.PL

publikacja 25.03.2020 15:03

Liturgia Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, spowiedź tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, brak Bożego Grobu w kościele - wynika z zarządzenia, które wydał 25 marca abp Skworc. Zachęca wiernych do urządzenia w domach adoracji krzyża i błogosławienia posiłku przed śniadaniem wielkanocnym. Co z terminem Pierwszej Komunii Św.?

Zarządzenie w sprawie sposobu sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższym czasie wydał arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii obowiązuje od 29 marca do odwołania. Liturgia Triduum Paschalnego będzie sprawowana bez wiernych. Poza czasem celebracji kościoły pozostają jednak otwarte dla modlących się indywidualnie.

Nie będziemy mogli skorzystać z sakramentu Spowiedzi Świętej w zwyczajnej formie. Arcybiskup przypomina, co proponuje wiernym Kościół na taką nadzwyczajną sytuację. "Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej" - wskazuje abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup cytuje też, co na ten temat mówi Katechizm Kościoła Katolickiego: "żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe".

Posłuchaj też:

Abp Wiktor Skworc o nowych wytycznych nt. posługi duszpasterskiej i liturgicznej w czasie epidemii

Metropolita katowicki przypomina, że nie jest możliwa spowiedź przez przez telefon czy internet. W sytuacjach wyjątkowych księża mogą jednak wyspowiadać wiernych, którzy o to osobiście poproszą. "Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa - petenta i spowiednika" - czytamy w dokumencie.

Przeczytaj też: Co robić, gdy nie możemy przystąpić do spowiedzi

W kościołach nie będzie Bożego Grobu ani adoracji Krzyża. "Zachęcamy wiernych do adoracji Krzyża w swoich mieszkaniach" - napisał arcybiskup.

Nie będzie też tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Dotąd masowo przyciągał on do kościołów także ludzi, którzy na co dzień rzadko się w nich pojawiali. Arcybiskup zachęca więc i tu wszystkich wiernych świeckich do aktywnej, indywidualnej modlitwy - błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Propozycję takiej modlitwy znajdziesz pod linkiem: Błogosławieństwo stołu przed śniadaniem wielkanocnym.

Co z Pierwszą Komunią Świętą dzieci? Odpowiedź na następnej stronie.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.