"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł.
"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Młodzi oazowicze na wakacyjnych rekolekcjach w mieście

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 07.07.2020 16:24

Takich wakacyjnych rekolekcji oazowych w historii Ruchu Światło-Życie w diecezji bielsko-żywieckiej jeszcze nie było. Nie można było zorganizować tradycyjnej, 15-dniowej formacji wyjazdowej, więc są "dochodzone" rekolekcje tygodniowe w miejskich parafiach diecezji.

Od poniedziałku 6 lipca w 5 parafiach diecezji trwają 7-dniowe wakacyjne rekolekcje oazowe dla młodzieży. Rekolekcje I stopnia Oazy Nowego Życia prowadzą: w parafii św. Pawła na bielskim os. Polskich Skrzydeł - ks. Ryszard Piętka, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, w bielskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa - ks. Krzysztof Adamski, a w Andrychowie, w parafii św. Macieja - ks. Maciej Dąbrowski.

Młodzi, przeżywający II stopień Oazy Nowego Życia, spotykają się w parafii św. Maksymiliana w bielskich Aleksandrowicach razem z ks. Tomaszem Drabkiem. Rekolekcje Oazy Nowej Drogi (dla młodszych oazowiczów) w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim prowadzi ks. Piotr Iwanek, a w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie - ks. Jerzy Kajzar.

Rekolekcje I turnusu zakończą się w niedzielę 12 lipca, a następnie - od 13 do 19 lipca oraz od 20 do 26 lipca - odbędą się kolejne. Dwa tygodnie potrwają jedynie rekolekcje III stopnia ONŻ (od 16 d 30 lipca) - oazowicze odwiedzą różne kościoły diecezji, a ich moderatorem będzie ks. Andrzej Żmudka.

"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł.

"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Kiedy w zaistniałej sytuacji zastanawialiśmy się, jakie decyzje podjąć w sprawie wakacyjnej formacji, wielu oazowiczów mówiło, że nie wyobraża sobie wakacji bez rekolekcji; że to dla nich tak oczywiste i naturalne, iż chcą, żeby się jednak odbyły - mówi ks. Piętka. - Z jednej strony więc mieliśmy to wielkie pragnienie młodych ludzi, a z drugiej fakt, że ten czas w oazowej formacji jest bardzo ważny - dopełniamy nim to, co się dzieje w ciągu roku. Tradycyjna forma stacjonarnych, 15-dniowych rekolekcji byłaby niebezpieczna i trudna do zorganizowania, ale chcieliśmy zaproponować coś, co jesteśmy w stanie zrealizować.

Stąd forma, jaką udało się wypracować - przez tydzień młodzież dojeżdża do wybranych miejskich parafii i tam uczestniczy w programie, który byłby realizowany na tradycyjnych rekolekcjach. Podczas tradycyjnych rekolekcji z każdy dniem wiązała się jedna tajemnica różańcowa. W tym roku w pewnym stopniu trzeba było od tej zasady odejść.

W sumie w 11 rekolekcjach na 4 zróżnicowanych stopniach będzie uczestniczyć 250 młodych ludzi.

"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł. Na zdjeciu - z ks. Ryszardem Piętką.

"Pogodne popołudnie" oazowiczów przy kościele św. Pawła na os. Polskich Skrzydeł. Na zdjeciu - z ks. Ryszardem Piętką.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Każdy dzień rozpoczyna się w kościele o 9.00 wprowadzeniem w temat dnia. Około 9.45 młodzi uczestniczą we Mszy św., a następnie w spotkaniach w małych grupach, Namiocie Spotkania, czyli adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważaniu słowa Bożego. Jest także czas na świadectwa animatorów, którzy dzielą się swoim odkryciem bliskiej relacji z Jezusem. Blok zajęć kończy tzw. pogodne popołudnie z zabawami integracyjnymi lub inna forma podsumowująca dzień.

Ksiądz Piętka jest jednym z moderatorów prowadzących rekolekcje I stopnia. Na os. Polskich Skrzydeł bierze w nich udział ok. 30 młodych ludzi, m.in. z Bielska-Białej, Lipowej, Skoczowa i Pierśćca, którzy tworzą 4 małe grupy - 2 dziewcząt i 2 chłopaków. Księdza wspierają animatorzy odpowiedzialni za poszczególne grupy i Anna Dudek z Czechowic-Dziedzic, która wzięła na siebie między innymi obowiązki animatorki muzycznej i służy całej wspólnocie swoimi wieloma talentami.

- I stopień rekolekcji Oazy Nowego Życia to przejście między ewangelizacją a dalszą drogą w formacji - tłumaczy ks. Piętka. - W czwartym dniu, u szczytu tych rekolekcji, młodzież decyduje się, by iść za Jezusem - by Go wybrać i przyjąć jako swojego Zbawiciela; by był Panem ich życia, by się z Nim zaprzyjaźnić. Do tego dnia prowadziła ich dotychczasowa formacja - kiedy byli dziećmi, drogami wiary prowadzili ich rodzice, teraz sam młody człowiek decyduje: tak, to jest mi bliskie, chcę tym żyć, to dla mnie ważne.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.