Kongres św. o. Pio w Gdańsku
Kongresowe debaty odbywały się w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Kongres św. o. Pio w Gdańsku

Piotr Piotrowski

GOSC.PL

publikacja 16.10.2021 14:19

W sobotę 16 października po raz 4. odbyło się spotkanie poświęcone działalności świętego z Pietrelciny. Obrady rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jakuba wraz z wystawieniem relikwii ojca Pio.

Tym razem uczestnicy wzięli udział w trzech debatach, których tematem przewodnim była Katolicka Nauka Społeczna. - Inicjatywa kongresu jest związana z działaniem grup modlitwy o. Pio w Polsce, których liczba systematycznie rośnie. To już prawie 60 tys. osób. Genezą tegorocznego kongresu są kwestie związane z mało znanym faktem, że o. Pio przyczynił się do swoistego rozwoju regionalnego, tak za życia, jak i po śmierci. Dzięki jego działalności powstało ponad 15 tys. miejsc pracy – mówi o. Zdzisław Duma, organizator spotkania. – Rozmawiamy o kwestiach związanych z Katolicką Nauką Społeczną, a z drugiej strony o kwestiach dotyczących aktywności katolików w przestrzeni publicznej. Kongres to jak zawsze okazja do odkrywania postaci świętego, który cały czas zaskakuje nowymi faktami i inspiruje do działania.

Kongres rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jakuba, świątyni gdańskich kapucynów. Homilię wygłosił o. Rafał Pysiak, wikariusz prowincjalny zakonu. Przypomniał o nie tylko postać świętego, ale też nawiązał do jego relacji z Bogiem. – Była to relacja przypominająca historię Abrahama, który w wielu sprawach kontaktował się z Bogiem w odosobnieniu, w namiocie. Z ojcem Pio jest podobnie. Jego relacja z Bogiem zaczyna się w ukryciu, w jego celi – mówił zakonnik.

Przez cały dzień w gdańskiej świątyni wierni mogli modlić się i uczcić wystawione tam relikwie (były to bandaż, okrywający stygmaty na boku świętego, a także prawa rękawiczka, pod którą święty z Pietrelciny ukrywał stygmat na dłoni).

Kongresowe debaty odbywały się w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Pierwsza z nich nosiła nazwę "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie", w której brali udział: ks. prał. Andrzej Kuflikowski – proboszcz w parafii pw. św. o. Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka – kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej, Jacek Barzowski – menedżer, Mariusz Książek – dyrektor generalny tygodnika katolickiego "Niedziela" oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina. Uczestnicy nawiązali do postaci o. Pio i jego spojrzenia na zaangażowanie społeczne. Ksiądz Adam Jeszka przypomniał zgromadzonym, że praca ma w rozumieniu świętego wymiar "działania z ludzką, indywidualną twarzą".

Kolejne debaty koncentrowały się na przesłaniu, które święty pozostawił w dwóch zdaniach: "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie" oraz: "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności" .

Patronat honorowy nad kongresem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Partnerem strategicznym była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.