Zmarł Jerzy Trela
KATOWICE 9 11 2007 FOTO MAREK PIEKARA / GOSC NIEDZIELNY JERZY TRELA

Zmarł Jerzy Trela

Brak komentarzy: 0

ah

GOSC.PL

publikacja 15.05.2022 18:03

Wybitny aktor zmarł dziś w wieku 80 lat - poinformował jego syn.

Jerzy Trela 14 marca skończył 80 lat. Kreował na scenie wiele znaczących ról, grał w filmach, recytował poezję, brał udział w słuchowiskach radiowych oraz przedsięwzięciach dobroczynnych.

Jerzy Trela był na stałe związany z Krakowem - kilka dni temu został uhonorowany tytułem honorowego obywatela tego miasta. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu.

W słuchowisku "Biblia Audio. Superprodukcja" wcielał się w rolę Boga. 

 

Jerzy Trela (Bóg) - BIBLIA AUDIO superprodukcja
Biblia Audio superprodukcja

 

Jerzy Trela urodził się w 1942 r. w Leńczach koło Kalwarii Zebrzydowskiej, w rodzinie kolejarza. Po śmierci ojca nie chciał jednak kontynuować kolejarskiej tradycji. Pojechał do Krakowa uczyć się w renomowanym Liceum Sztuk Plastycznych, lecz po maturze szybko porwał go świat teatru. Wpierw był lalkarzem w Nowej Hucie, a potem związał się z Teatrem "Groteska". W 1965 r. rozpoczął studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wraz ze starszymi kolegami znalazł się w kierowanym przez  Krzysztofa Jasińskiego Teatrze STU.

W Teatrze Rozmaitości (obecna Bagatela) wypatrzył go znany już reżyser Starego Teatru Konrad Swinarski. W 1970 r. Trela trafił na tę najlepszą scenę w kraju. Debiutował tam od razu w "Królu Mięsopuście" Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Bogdana Hussakowskiego. Do 2014 r., gdy odszedł na dobre ze sceny przy ul. Jagiellońskiej, zagrał tu jeszcze wiele znaczących ról pod kierunkiem reżyserskim m.in. Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Andrzeja Wajdy. Grał w filmach (m.in. "Janosik", "Quo vadis") i w Teatrze Telewizji, brał udział w słuchowiskach radiowych, recytacjach poezji, nagrywaniu treści książek na płyty. W Biblii Audio dodawanej teraz do "Gościa" w postaci płyt CD udzielił głosu samemu Panu Bogu. Swoje doświadczenie przekazywał studentom jako profesor PWST. W latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

Do jego najbardziej znanych ról filmowych zaliczają się występy m.in. w "Kolumbach" (reż. Janusz Morgenstern, 1970), "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981), "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982), "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993), "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999).

 

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.