Życie Kościoła Region Kultura Patronat Sport Ewangelia
Ewangelia na 02-01-2014 PDF Drukuj
Wpisany przez Andrzej Macura
Pobierz Ewangelię
środa, 01 stycznia 2014 23:04

J 1,19-28

 

Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto ty jesteś?” On wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: „Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: „Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?” Odrzekł: „Nie jestem”.„Czy ty jesteś prorokiem?” Odparł: „Nie!” Powiedzieli mu więc: „Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?” Odpowiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz”.

A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: „Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?” Jan im tak odpowiedział: „Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.


„Jam głos wołającego na pustyni”… Temu który po mnie idzie „nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Wielka pokora. Pewnie rola Jana Chrzciciela była równie ważna co Eliasza albo innych proroków. Ale nie obraził się ani na sugestię, że skoro nie jest prorokiem powinien zamilknąć ani na pretensje o to, że chrzci. Był ponad to. Ponad przepychanie się do godności i zaszczytów. A my?

My lubimy godności i zaszczyty. Nie chodzi nawet o to, że jest nam miło, kiedy nas zauważą, docenią  czy pochwalą. To jeszcze nic takiego. Chodzi o to, że często nie ma dla nas znaczenia kto co sobą reprezentuje, jak postępuje i co mówi, ale jak ma na nazwisko. No i jakie ma przed nim literki. Jeśli to postać, która ma jakąś wyrobioną pozycję albo mająca te literki przed nazwiskiem, to może wygadywać i głupoty, a i tak z uznaniem będziemy jej potakiwali. Z przyzwyczajenia. Bo dla nas liczą się nie słowa, ale te etykiety. Kiedy ktoś nie ma pozycji czy owych literek przed nazwiskiem, to nawet jeśli mówi mądrze jest traktowany jak powietrze. A jak już nie da się go nie zauważyć, to stawia mu się pytania podobne do tych, które kierowano do Jana Chrzciciela:, jakim prawem, kto pozwolił?

Jeśli chcemy zbudować lepszy świat, musimy patrzyć na ludzi takimi, jakimi są, nie przez pryzmat piastowanych godności, sprawowanych funkcji czy wskaźników popularności. Trzeba koniecznie podkreślić: to nie ci ludzie z wyrobioną pozycją, z literkami przed nazwiskiem mają zmienić. To my musimy zacząć inaczej patrzyć na świat.

 

Andrzej Macura

 
» wyszukiwanie zaawansowane
Zamów Ewangelię
z komentarzem
Wpisz swój adres email, a codziennie otrzymasz pocztę elektroniczą z aktualną Ewangelią i komentarzem.

Zgadzam się z Polityką Prywatności.

W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z subskrypcji.
 
Powerplay Powerplay
Zespół Take That ogłosił premierę pierwszego albumu jako trio. Płyta o wymownym tytule "III" ... Czytaj całość »
Czytany 452 razy
 
Muzyczne dary - TOP10 Muzyczne dary - TOP10
  1. 1. Jest jak w Niebie • Anti Babylon System
  2. 2. Powrót Łazarza • Grzegorz Kloc
  3. 3. Nie za późno • Maleo Reggae Rockers
  4. 4. Chwila • Beata Bednarz
  5. 5. Old punk • Paweł Kukiz
  6. 6. Modlitwa • T.Love
  7. 7. Jesteś Słowem • Chili My
  8. 8. Pusta studnia • Luxtorpeda
  9. 9. W Bogu Siła • Gabriela Gąsior & Holy Noiz
  10. 10. Kochana Polsko • Hiob
Czytaj więcej...
 
Pliki do pobrania Pliki do pobrania

Tu znajdziesz pliki dźwiękowe do pobrania z naszej strony
(koronka, różaniec i inne...)

...wszystkie pliki...