Diecezjalne spotkanie młodzieży odbywa się w Orlen Arenie
Diecezjalne spotkanie młodzieży odbywa się w Orlen Arenie
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

O czym mówią młodzi na Synodzie Młodych?

Brak komentarzy: 0

wp

GOSC.PL

publikacja 28.03.2015 15:05

43. Synod Płocki byłby niepełny, gdyby nie zaangażowanie i głos młodzieży zgromadzonej na diecezjalnych obchodach Niedzieli Palmowej.

Wrażliwi na głos powołania i na innych ludzi

Czy w swoim życiu spotkałaś /spotkałeś prawosławnego, ewangelika, mariawitę, muzułmanina, buddystę,…? Jeśli tak, to co wyniosłeś, wyniosłaś z tego spotkania? Do czego ono Cię zobowiązuje, wzywa? Na lekcjach historii uczymy się, że Polska była „państwem bez stosów”, że w II Rzeczpospolitej żyły miliony Żydów, Rusinów, Białorusinów, Ukraińców. Było to raczej bogactwo naszej Ojczyzny, czy zagrożenie jej tożsamości? Czy tematy ekumenii, dialogu międzyreligijnego, dialogu z niewierzącymi są obecne na katechezie w Twojej szkole? Jak są poruszane? Czy są to sprawy ważne, czy raczej bez znaczenia w życiu codziennym? Czy próbowałaś już, próbowałeś podjąć dialog z Twoim kolegą, koleżanką, twierdzącymi, że są niewierzący? Jak to robiłaś, robiłeś? Do poważnych konfliktów i napięć dochodzi dzisiaj na pograniczu, na jakim spotykają się religia i nauki matematyczno-przyrodnicze. Kiedy do tych konfliktów dochodzi? Czy są one nieuniknione? Jak można je rozwiązywać? - to pytania do tematu: "Dialog z inaczej wierzącymi, wątpiącymi, niewierzącymi...".

Zmiany w sposobie myślenia ludzi młodych oraz w świecie, w którym powszechne staje się relatywizowanie podstawowych dotychczas zasad i wartości, postawienie w centrum autorealizacji i przyjemności, to wszystko stawia przed środowiskiem formacyjnym wyzwania, z którymi należy się zmierzyć w duchu i w prawdzie Ewangelii, w wierności misji zawierzonej Kościołowi przez Chrystusa – Dobrego Pasterza.

Kontekst społeczno-kulturowy, w którym odbywa się formacja kandydatów do kapłaństwa, zmienia się w sposób niezwykle dynamiczny. Zmiany w mentalności młodych ludzi, świat, w którym powszechne jest relatywizowanie fundamentalnych dotychczas wartości i zasad, postawienie w centrum uwagi przede wszystkim autorealizacji i przyjemności osiąganej możliwie najmniejszym kosztem, te wszystkie czynniki stawiają przed środowiskiem formacyjnym wyzwania, z którymi należy się zmierzyć w duchu i prawdzie Ewangelii, w wierności misji zawierzonej Kościołowi przez Chrystusa - Dobrego Pasterza" - czytamy w dokumencie o powołaniu.

Czy ksiądz jest jeszcze potrzebny w życiu młodego człowieka? Jakie cechy powinien mieć ksiądz moich marzeń? Po czym rozpoznaje się księdza z powołania? Jaki rodzaj duszpasterskiego zaangażowania księdza i siostry zakonnej stanowi inspiracje dla młodzieży? Czy pójście drogą powołania kapłańskiego lub zakonnego może być atrakcyjne dla młodego człowieka? Jakie są oznaki powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego? - zapytano młodzież w ostatniej kwestii zaproponowanej do dyskusji na Synodzie Młodych.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 5 z 5 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.