Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem
Spektakl dał studentom okazję do zaprezentowania wielu aktorskich umiejętności Mirosław Rzepka /Foto Gość

Wiwisekcja psychiatryczna

Brak komentarzy: 0

mr

GOSC.PL

publikacja 07.05.2015 13:20

Choć błyskawicznie mnoży czterocyfrowe liczby, nie potrafi podać wyniku odejmowania czterech od pięciu. Płacze jak dziecko, gdy wyłączy mu się telewizor. To jeden z bohaterów.

Aktorka Agnieszka Radzikowska wyreżyserowała spektakl "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Wraz ze studentami III roku Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, których uczy, przygotowała przedstawienie dyplomowe. Bardzo udane.

Autor, Oliver Sacks, neurolog i psychiatra, analizuje to, co się dzieje, kiedy w mózgu następują jakieś zmiany. Pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach, i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły.

Autyzm, schizofrenia, zespół Tourette’a - to jedynie niektóre zaprezentowane schorzenia. Studiowanie ich zawsze prowadzi do stawiania zasadniczych pytań egzystencjalnych.

Właśnie taki jest spektakl, który 6 maja można było obejrzeć na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego (7 maja o 19.30 będzie wystawiony jeszcze raz). Adepci sztuki aktorskiej wcielają się na przemian w lekarzy i pacjentów.

Wiwisekcja psychiatryczna

Taniec na tle liter opisujących schorzenie Mirosław Rzepka /Foto Gość

- Choroby psychiczne to ważny i aktualny temat - mówi Agnieszka Radzikowska, reżyserka. - Nikt z nas nie wie, czy jutro nie obudzi się ze zmianami w mózgu. Ten problem dotyka coraz większej liczby osób. Poza tym sztuka, w której studenci mogą się wcielać na przemian w pacjentów i lekarzy, daje możliwość pokazania warsztatu, techniki aktorskiej.

- Znakomicie sobie z tym Agnieszka poradziła. To trudny dramaturgicznie temat, wymagający jednocześnie dystansu, właściwej formy i głębokiego wejścia w zagadnienie. Znakomita robota - zarówno reżyserska, jak i pedagogiczna oraz aktorska - mówi Andrzej Dopierała, doświadczony aktor Teatru Śląskiego, twórca "Teatru Bez Sceny".

Bez tej wiedzy, jaką przekazuje nam Oliver Sacks, nasze rozumienie ludzi i rozumienie znaczenia mózgu jako siedliska psychiki byłoby uboższe. Bez sztuki Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim nasze rozumienie tego, o czym pisze Oliver Sacks, byłoby o wiele mniej wyraziste. Po premierze owacja na stojąco trwała kilka minut. Aktorzy zasłużyli na taką reakcję publiczności.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.