Schronienie dla Zacheuszów
Uroczyste okadzenie ołtarza Joanna Juroszek /Foto Gość

Schronienie dla Zacheuszów

Brak komentarzy: 0

jj

publikacja 30.10.2015 20:50

W Roku Miłosierdzia katedra Chrystusa Króla w Katowicach będzie szczególnym miejscem przyjmowania, goszczenia i ewangelizowania współczesnych Zacheuszów.

Tak w homilii w 60. rocznicę konsekracji pierwszego kościoła archidiecezji katowickiej mówił abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że archikatedra musi stać się szczególnym miejscem czynienia miłosierdzia.

- Z całą pewnością musi się nawet stać szpitalem polowym, w którym poranieni przez złego ducha i jego ludzi będą odnajdywać pokój, uzdrowienie i radość chrześcijańskiej wiary. Pokój i nadzieję. To wezwanie do celebrowania i głoszenia jest zadaniem dla nas wszystkich, pokolenia nowej ewangelizacji. Nie jesteśmy przecież syndykami masy upadłościowej ani kustoszami czcigodnych murów pełnych dzieł sztuki. Nie, jesteśmy i powinniśmy być jak pokorna sykomora, na którą mogliby się wspinać współcześni Zacheusze, by zobaczyć Jezusa i spotkać się z Jego czułym wzrokiem - wyjaśniał w homilii.

Wcześniej abp Skworc przypomniał burzliwe dzieje najważniejszej świątyni archidiecezji katowickiej. Jej budowa trwała prawie 30 lat. Najpierw przerwała ją II wojna światowa, potem - władze komunistycznej Polski.

W homilii wśród ludzi szczególnie związanych z katowicką katedrą metropolita wspomniał zmarłego niespełna dwa lata temu Wojciecha Kilara. - Tu, w tej katedrze, 20 czerwca 1983 r., w dniu wizyty Jana Pawła II, jakby w poprzek wszelkim trudnościom zabrzmiała Kilarowa Victoria, prorocza zapowiedź wielkich zwycięstw. Wierzący nie tracą nadziei, wierzą, że Bóg zwycięża, nawet na rządami barbarzyńców! Deus vincit! - mówił.

Arcybiskup przypomniał także, że z katedrą związani są dwaj papieże: św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, który jako kard. Joseph Ratzinger ufundował złoconą mozaikę w kaplicy Chrystusa Króla. Papież Polak z kolei modlił się w niej w 1983 r., podczas spotkania z inwalidami pracy i osobami niepełnosprawnymi.

Metropolita symbolicznie wymienił także wszystkich święconych w tym miejscu kapłanów i biskupów.

Na koniec kazania abp Wiktor Skworc przypomniał o zbliżającym się Roku Miłosierdzia, którego inauguracja nastąpi 8 grudnia. Zaznaczył, że katedra ma być domem schronienia dla „każdego Zecheusza”. - Kościół, ten materialny, ale i żywy, jest znakiem Bożego miłosierdzia, które winniśmy celebrować i głosić, aby współczesnym Zacheuszom łatwiej było znaleźć drogę do Jezusa - wyjaśniał.

- Módlmy się razem, aby spełniły się słowa życzeń, jakie przesłał nam nuncjusz apostolski Celestino Migliore: „Niech matka kościołów archidiecezji górnośląskiej prowadzi coraz bardziej w objęcia Chrystusa, który króluje w tej świątyni i otwiera swoje przyjazne ramiona na wszystkich”. Niech się tak stanie. Niech Matka kościołów prowadzi w objęcia Chrystusa. Amen - nawoływał.

Całość homilii TUTAJ.

W czasie uroczystej Mszy rocznicowej abp Wiktor Skworc po kazaniu przypomniał modlitwę poświęcenia katedry oraz okadził ołtarz. Do tego momentu celebracja Eucharystii odbywała się w półmroku.

W tym dniu także arcybiskup mianował nowym członkiem kapituły katedralnej ks. Łukasza Gawła, proboszcza archikatedry.

Razem z metropolitą katowickim modlili się abp senior Damian Zimoń, bp Adam Wodarczyk, bp Marek Szkudło, kapituła katedry, księża archidiecezji, klerycy, osoby życia konsekrowanego oraz pozostali wierni.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.