Wciągnęli bielika pod swoje skrzydła
Karkonoski Park Narodowy widziany ze Śnieżki Jędrzej Rams /Foto Gość

Wciągnęli bielika pod swoje skrzydła

Brak komentarzy: 0

Jędrzej Rams

GOSC.PL

publikacja 18.11.2015 08:39

W całej historii Karkonoskiego Parku Narodowego nie było podobnego przypadku!

Już za nieco ponad miesiąc Karkonoski Park Narodowy poszerzy swoje granice. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 listopada br., dokładnie 1 stycznia 2016 r. do parku zostanie dołączone dodatkowych 371,11 ha.

Tym samym ogólna powierzchnia ścisłej ochrony przyrody w ramach KPN-u będzie teraz wynosiła 5 951,42 ha.

- To jest pierwsze, historyczne powiększenie Karkonoskiego Parku Narodowego - mówi dyrektor KPN Andrzej Raj. - Zależało nam bardzo na tym, abyśmy w parku mieli transekt przyrodniczy od piętra pogórza do piętra alpejskiego, który możemy objąć jednakową formą ochrony i metodami obserwacji przyrodniczych - mówi dyrektor.

Powiększenie dotyczy trzech obszarów: działki wykupionej przez park w pobliżu Chojnika od prywatnego właściciela, z uwagi na jej duże wartości przyrodnicze, terenu pałacu w Sobieszowie, gdzie powstanie centrum administracyjno-edukacyjne, oraz lasów między Chojnikiem a głównym obszarem parku w Jagniątkowie. Tym samym góra Chojnik przestanie być enklawą.

Przyłączony obszar to rejon występowania bielika i puchacza oraz bardzo cenne leśne zbiorowiska roślinne.

Z występowaniem tego pierwszego gatunku będą się wiązały utrudnienia z poruszaniem się po 1 stycznia po przyłączonym obszarze, a dokładnie po górze Żar. Tam będzie obowiązywał zakaz poruszania się. Po reszcie przyłączonego obszaru będzie można się spokojnie poruszać, oczywiście, tylko po szlakach turystycznych, a dyrekcja parku przewiduje nawet możliwość zbierania grzybów bądź innych owoców runa leśnego w okresie jesiennym. To ma być eksperyment, który pokaże, czy jest możliwe takie współistnienie mieszkańców oraz chronionych gatunków.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.