publikacja 21.07.2016 23:10
Płaskorzeźba urodzonego tu kandydata na ołtarze stanęła przed „Starym” kościołem MB Bolesnej.
Odsłonił ją 21 lipca prezydent miasta Piotr Kuczera i dwie młode dziewczyny, które przyjechały do Rybnika na Dni Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży. Odsłonięcie dokonało się w czasie przemarszu 1,5 tys. młodych z 30 państw. Szli z bazyliki św. Antoniego na kampus.
Ks. Franciszek Blachnicki, który trafił na płaskorzeźbę w Rybniku, jest założycielem Ruchu Światło-Życie. A właśnie ruch oazowy był dla Jana Pawła II inspiracją do zorganizowania Światowych Dni Młodzieży.
W ostatnim czasie w Rybniku zostały odsłonięte już dwie płaskorzeźby wykonane w tym samym stylu przez prof. Zygmunta Brachmańskiego. Przedstawiają zasłużonych dla Rybnika Juliusza Haasego (w parku Kozie Góry) i dr. Juliusza Rogera, inicjatora budowy kompleksu szpitalnego „Juliusz” (w parku Bukówka w centrum miasta).
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. Młodość spędził w Tarnowskich Górach. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji i wpadł w ręce Niemców. Trafił do obozu Auschwitz. Niemiecki sąd wydał na niego wyrok śmierci. W czasie oczekiwania na jego wykonanie w katowickim więzieniu na Mikołowskiej przeżył głębokie duchowe doświadczenie. Ponieważ Niemcy nie wykonali na nim kary śmierci w ciągu stu dni, zgodnie z ich prawem wyrok zamieniono mu na więzienie.
Płaskorzeźba ks. Franciszka Blachnickiego stanęła przed rybnickim kościołem MB Bolesnej Przemysław Kucharczak /Foto Gość
Zaniepokojone władze w 1960 r. rozbiły Krucjatę Wstrzemięźliwości. A ks. Franciszek Blachnicki, który opisał tę likwidację, trafił za kraty „za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o prześladowaniu Kościoła w Polsce”. Siedział w tym samym więzieniu na Mikołowskiej w Katowicach, w którym za walkę o Polskę trzymali go Niemcy.
Dziełem, które najbardziej zmieniło Polskę, jest jednak założony przez niego później Ruch Światło-Życie. Miał on wpływ na ukształtowanie jako chrześcijan setek tysięcy ludzi w Polsce. Inspirował też kardynała Karola Wojtyłę – wielkiego przyjaciela Oazy.
Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07