Przy każdej stacji trzymający krzyż podnosili go do góry.
Przy każdej stacji trzymający krzyż podnosili go do góry.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Wieczernik trzeźwych

Brak komentarzy: 0

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

GOSC.PL

publikacja 04.06.2017 14:09

Przez dwa dni w Częstochowie Anonimowi Alkoholicy i ruchy trzeźwościowe modlili się o wolność i odwagę wyjścia z nałogu dla uzależnionych.

Choć trwający na Jasnej Górze remont uniemożliwił tradycyjną Drogę Krzyżową przybyłych z całej Polski pielgrzymów, to jednak na plac przed wałami przybyły tłumy. Każdy chciał choć dotknąć drewnianego krzyża. Ci, którzy przybyli wcześniej, mogli go trzymać przez czternaście stacji. A komentarze do nich opowiadały o sytuacjach znanych osobom uzależnionym z życia codziennego.

- Jestem tutaj, aby modlić się za osoby uzależnione, nigdy sama nie miałam problemów z alkoholem, ale i tak niektóre słowa uderzały mnie, pokazywały, że i ja mogę jeszcze wiele w swoim życiu zmienić - mówi jedna z uczestniczek.

Punktem kulminacyjnym 29. Pielgrzymki Anonimowych Alkoholików na Jasną Górę była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Już w procesji wejścia biskup emeryt witał niezwykle ciepło blisko 20 tys. osób zgromadzonych pod wałami Jasnej Góry. Porównał ich też w słowach powitania do Apostołów w Wieczerniku w czasie Zesłania Ducha św.

W homilii, wspominając zeszłoroczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, mówił o zmianach, które trwają w naszym kraju. - Dzięki sakramentowi chrztu umocniliśmy naszą wiarę i naszą wspólnotę, która później przechodziła różne momenty: tragedię trzech zaborów, pierwszą i drugą wojnę światową czy system totalitarny niszczący Kościół. Ale zwyciężyliśmy i trwamy. A obecnie stanowimy taką siłę, że i Rosja i Niemcy, a nawet Unia Europejska muszą się z nami liczyć. To zasługa Chrystusa - mówił biskup.

Przypominając chrzest każdego katolika zaznaczył, że nie można oddzielić Kościoła od państwa, zwłaszcza gdy 90% jego mieszkańców to ludzie ochrzczeni. - Ten paradoks widoczny jest także w innym przypadku, kiedy widzimy napisy "szkoła nie jest Kościołem". Właśnie, że szkoła jest Kościołem, bo gdzie dwaj albo trzej gromadzą się w imię Chrystusa, tam On jest pośród nich. A większość dzieci i nauczycieli przyjęła sakrament chrztu. Dlatego szkoła jest Kościołem - dodał.

Apelował też o przestrzeganie piątego przykazania Bożego. - Nie niszcz zdrowia narkotykami, alkoholem, nikotyną, nie pozwalaj, aby mordowano nienarodzone dzieci, nie pozwalaj, aby mordowano starców czy ludzi obłożnie chorych. Bóg mówi: nie zabijaj. I to jest prawo obowiązujące wszystkich, bez względu na przynależność partyjną i na światopogląd.

Przez całą noc i niedzielne przedpołudnie członkowie AA spotykali się w mniejszych grupach na meetingach, gdzie dzielili się swoimi doświadczeniami. W Uroczystość Zesłania Ducha św. natomiast o godz. 13.00 zebrani odnowili akt zawierzenia Matce. Trzymając się za ręce odśpiewali również pieśń, w której zachęcali wszystkich uzależnionych do ofiarowania się Jasnogórskiej Pani.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.