Historia i teologia: razem od 50 lat
Pierwszą część konferencji moderował redaktor naczelny ŚSHT ks. dr hab. Jacek Kempa ks. Rafał Skitek /Foto Gość

Historia i teologia: razem od 50 lat

Brak komentarzy: 0

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

GOSC.PL

publikacja 26.10.2017 11:00

Konferencja naukowa z okazji 50. rocznicy powstania Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych (ŚSHT) odbyła się 25 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Co ciekawe, analiza źródeł historycznych wskazuje na to, że „projekt wydawania przez diecezję periodyku, w którym duchowni mieliby możliwość publikowania prac naukowych oraz których byłby poświęcony zagadnieniom kościelnym na obszarze diecezji powstał wiosną 1966 roku”. Dotychczas utrzymywano – co podkreślił także w swym przedłożeniu ks. prof. Jerzy Myszor – że decyzja o wydawaniu ŚSHT zapadła w Kokoszycach, ale jesienią 1967 roku. Informacja ta pojawia się także we wspomnieniach ks. prof. Sobańskiego. Na nowy trop w archiwum redakcji ŚSHT natrafił ks. Bednarski. Odnalezione tam dokumenty wskazują, że posiedzenie wykładowców Śląskiego Seminarium Duchownego miało miejsce 13 czerwca 1966 roku w Kokoszycach.

Biskup Bednorz wskazał wówczas na konieczność stworzenia silnego ośrodka nauki teologicznej, który mógłby nawiązać dialog ze środowiskiem naukowym świeckim. – W jednym z punktów protokołu sporządzonym przez ks. prof. Remigiusza Sobańskiego jest mowa o powołaniu komitetu redakcyjnego śląskiego czasopisma teologicznego. Jako tytuł przyjęto propozycję księdza Gawora „Semina”. Członkami komitetu zostali księża: Klapuch, Skowronek i Sobański – zauważa historyk. Przewodniczącym komitetu został ks. Gustaw Klapuch. Oznaczałoby to, że to właśnie on – a nie, jak dotychczas utrzymywano, ks. prof. Sobański – był redaktorem pierwszego numeru ŚSHT. – Dopiero gdy na przełomie 1968 i 1969 roku ujawniła się zdecydowana rozbieżność poglądów pomiędzy bp. Bednorzem i ks. Klapuchem na kształt periodyku, redaktorem naczelnym zostaje ks. prof. Sobański.

O współpracy czasopisma z zagranicznymi ośrodkami naukowym mówili ks. dr Joachim Giela z Münster i ks. dr Jan Larisch z Opavy.

Swoje referaty – koncentrując się na aspektach teologicznych iprawnych – wygłosili także ks. dr Wojciech Kamczyk oraz dr Monika Gwóźdź.

Konferencja wpisuje się w obchody 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odbyła się w 83. rocznicę urodzin abp. seniora Damiana Zimonia.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.