Jak minął rok 2017?
Bp Roman Pindel podczas obchodów jubileuszu 25-lecia diecezji. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak minął rok 2017?

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

GOSC.PL

publikacja 31.12.2017 15:00

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w diecezji, o których pisaliśmy w naszym "Gościu".

Nagroda św. Maksymiliana

Jak minął rok 2017?

Ks. Józef Walusiak dziękuje za otrzymane wyróżnienie. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Ks. Józef Walusiak został pierwszym laureatem nagrody św. Maksymiliana. Wyróżnienie ustanowił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w uznaniu zasług dla działań apostolskich w Kościele Diecezjalnym. Jego znakiem jest kopia figurki Matki Bożej zza Drutów - wykonanej w KL Auschwitz drewnianej rzeźby Niepokalanej, która przetrwała wojnę i dziś odbiera cześć w kościele franciszkańskim w Harmężach.
Ks. Józef Walusiak jest przewodnikiem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, twórcą telefonu zaufania, fundacji i ośrodka dla młodzieży uzależnionej. Wraz z nim do nagrody nominowano także: Teresę Sereś - animatorkę dzieł misyjnych, Krzysztofa Rycaka - twórcę wspólnoty dorosłych oazowiczów, Benona Wylegałę - inicjatora Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego, ks. Franciszka Płonkę - emerytowanego duszpasterza rodzin, ks. Tadeusza Borutkę - profesora, opiekuna Akcji Katolickiej, ks. Piotra Bączka - pierwszego kapelana KSM oraz ks. Marcina Aleksego, wieloletniego moderatora ruchu Światło Życie.

Kolędnicy na liście dziedzictwa

W każdej grupie musi być i koń, i niedźwiedź, śmierć, diabeł, ksiądz, Żyd, kominiarz, młoda para, policjant...

W każdej grupie musi być i koń, i niedźwiedź, śmierć, diabeł, ksiądz, Żyd, kominiarz, młoda para, policjant...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Tradycyjne obrzędy kolędnicze Żywiecczyzny trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Noworoczne dziady w maskach wraz z jukacami z Zabłocia, w kolorowych strojach, przy akompaniamencie heligonek i innych dawnych instrumentów uczestniczą co roku w korowodzie Żywieckich Godów.
Wraz z decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego otwarły się także szanse na wpisanie tradycji Żywiecczyzny na listę dziedzictwa UNESCO.
Organizatorami Godów Żywieckich są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.