Nowe szaty arcybractwa
Dzięki sponsorowi trzech braci ma w tym toku nowe szaty Adam Wojnar

Nowe szaty arcybractwa

Brak komentarzy: 0

aw, mł

publikacja 21.02.2018 11:12

W każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17 w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie odbywa się wyjątkowe nabożeństwo pasyjne. Warto wziąć w nim udział.

Członkowie Arcybractwa Męki Pańskiej odbywają tzw. Procesję Jerozolimską, czyli nabożeństwo upamiętniające odnalezienie krzyża Chrystusa przez św. Helenę oraz rozważają 15 scen męki Pańskiej.

W tym roku, dzięki sponsorowi, w pierwszy piątek Wielkiego Postu trzech braci wystąpiło po raz pierwszy publicznie w nowych strojach. Wykonała je artystka plastyk Iwona Wojnar-Kudaciak. Stare szaty bractwa znajdą swoje miejsce w organizowanym w bazylice oo. franciszkanów muzeum.

Arcybractwo Męki Pańskiej, zwane Arcybractwem Dobrej Śmierci, powstało w 1595 r. Jego fundatorem i założycielem był kanonik krakowski ks. Marcin Szyszkowski herbu Ostoja (1554-1630), późniejszy biskup łucki, a od 1617 r. - biskup krakowski. Na siedzibę bractwa wybrał kościół franciszkanów, bo tu rozwijał się kult Chrystusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej, zwanej też Smętną Dobrodziejką Krakowa.

Jako biskup krakowski zalecił też zakładać bractwa męki Pańskiej w całej diecezji. W stowarzyszeniach widział bowiem szansę odrodzenia religijnego i wychowania społeczeństwa w duchu katolickim, zgodnie z nauką Soboru Trydenckiego.

Do arcybractwa w okresie jego największego rozwoju, obok mieszczan krakowskich, należeli przedstawiciele szlachty, kardynałowie, biskupi, wojewodowie, a wśród królów polskich - Zygmunt III Waza, Władysław IV i Jan Kazimierz.

Od początku XX w. bractwo jest pod całkowitą opieką franciszkanów i nadal kultywuje tradycje odprawiania nabożeństw i rytuałów, które są dowodem żywej wiary. Wiernym, którzy się na nich gromadzą, dostarczają głębokich wzruszeń i przeżyć religijnych.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.