Politechnika Śląska skończyła 75 lat
Politechnika Śląska w Gliwicach. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Politechnika Śląska skończyła 75 lat

Brak komentarzy: 0

sz /PAP

GOSC.PL

publikacja 24.05.2020 17:42

Kształcąca ponad 18 tys. studentów placówka jest jedną z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce. Z badań wynika, że co dwunasty prezes w naszym kraju ukończył studia na Politechnice Śląskiej.

Politechnika Śląska - jedna z największych w Polsce uczelni technicznych - skończyła w niedzielę 75 lat. Kształcąca obecnie ponad 18 tys. studentów placówka jest jedną z dziesięciu w Polsce uczelni badawczych. Główne obchody jubileuszu odbędą się po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

To najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Wypromowała dotąd ponad 200 tys. inżynierów. Powstała w 1945 r. jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie - Górnego Śląska.

Dekret powołujący gliwicką politechnikę wydało 24 maja 1945 r. Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Uczelnia wzrastała, czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 75. rok istnienia jest dla uczelni okresem zmian wynikających z reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

- Rok akademicki 2019/2020 jest dla wszystkich szczególny, przełomowy. Nowa ustawa - prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - znacząco zmienia naszą rzeczywistość i daje nowe szanse na rozwój - ocenia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, przypominając, że placówka została jedną z 10 w Polsce uczelni badawczych.

Obecnie w 15 jednostkach uczelni - 13 wydziałach i 2 instytutach - prowadzone jest ponad 50 kierunków studiów i ok. 200 specjalności obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej. Oprócz kierunków technicznych, na politechnice można studiować m.in. analitykę biznesową, architekturę wnętrz, matematykę, socjologię, zarządzanie, zarządzanie projektami, lingwistykę stosowaną oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

Dziewięć wydziałów politechniki, Instytut Fizyki oraz Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją znajdują się w Gliwicach, dwa wydziały działają w Katowicach, a kolejne dwa w Zabrzu. Uczelnia oferuje studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie), II stopnia - magisterskie, kształcenie w szkole doktorskiej i studia podyplomowe. Studenci mogą też kształcić się w języku angielskim na jednym z 20 kierunków lub specjalności.

Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, a w rankingu dziennika "Rzeczpospolita" gliwicka uczelnia znalazła się na piątym miejscu w Polsce pod względem kształcenia przyszłych prezesów. Według tygodnika "Wprost" uczelnia jest na czwartym miejscu wśród placówek, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.