Bp Jarecki: Synod jest nam potrzebny, by powrócić do źródeł
- Po pierwsze - abyśmy się stali Kościołem słuchającym, po drugie - zaczęli adorować Najświętszy Sakrament, co jest sztuką słuchania Boga, po trzecie - z tej relacji wyciągnęli naukę współodczuwania i wychodzenia ku tym wszystkim, którzy są na marginesie, na peryferiach rzeczywistości - powiedział, odpowiadając na pytanie postawione w tytule debaty, Tomasz Terlikowski. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Bp Jarecki: Synod jest nam potrzebny, by powrócić do źródeł

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

GOSC.PL

publikacja 14.10.2021 18:57

"Po co nam ten Synod? - oczekiwania, nadzieje, obawy” - podczas debaty zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną odpowiedzi na pytanie odnośnie do rozpoczętego przez papieża Franciszka synodu szukali duchowni i publicyści.

Hierarcha przyznał, że sporym problemem w Polsce jest klerykalizm. - My wszyscy tę podstawową godność chrześcijańską mamy równą. Tym nie żyjemy. Sklerykalizowaliśmy Kościół - powiedział. - My chcemy odkryć prawdę o Kościele i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my tą prawdą żyjemy. I to bez krzyża się nie obędzie. Bo w wielu aspektach będziemy musieli sobie powiedzieć: "Odeszliśmy od prawdy o Kościele. Nie tego pragnie od nas Chrystus". I trzeba się nawrócić - podkreślił hierarcha.

Wskazał jednocześnie przykładowe problemy warszawskiego Kościoła, nad którymi dyskutować będą zespoły synodalne w parafiach. - Malejąca liczba osób uczęszczających na katechezę i przystępujących do sakramentu bierzmowania. Niska frekwencja na niedzielnych Mszach św. Wielkim problemem, i to nie tylko w naszej archidiecezji, jest wychowawczy wpływ rodziców na dzieci. Dziś młodego człowieka kształtują media społecznościowe i rówieśnicy, a nie mama i tata - ocenił hierarcha.

Przypomniał, że faza diecezjalna synodu zostanie zainaugurowana w najbliższą niedzielę Mszą św. w archikatedrze warszawskiej. We wszystkich kościołach w Polsce zostanie doczytany list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Na pytanie o działanie grup synodalnych biskup powiedział, że są to "jednostkowe parafie, w których dobrze działają rady duszpasterskie i ekonomiczne".

Jako zagrożenie w pracach synodalnych wskazał na "fasadowość" i potraktowanie synodu jak kolejnego zadania, które trzeba wykonać. - Synod to przede wszystkim praca nad mentalnością człowieka, która się zmienia bardzo wolno, zarówno u duchownych, jak i świeckich. My chcemy ten proces rozpocząć - powiedział biskup.

oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.