Region. Ponad 1,6 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej chce skorzystać z osłon socjalnych
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Roman Koszowski /GN

Region. Ponad 1,6 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej chce skorzystać z osłon socjalnych

Joanna Wyleżoł/ Radio eM/ PAP

PAP

publikacja 05.11.2021 13:56

Ponad 1,6 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) chce skorzystać z osłon socjalnych przewidzianych w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa. Weryfikacja wniosków o urlopy przedemerytalne lub jednorazowe odprawy pieniężne potrwa do połowy listopada.

Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostały nie więcej niż cztery lata, urlopy dla pracowników zakładów przeróbki węgla (maksymalnie na trzy lata przed emeryturą) oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce – na dole lub na powierzchni - co najmniej rok. - Jak informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski ze zgłoszeń, które wpłynęły do spółki - 900 dotyczyło urlopów górniczych, a 710 - jednorazowych odpraw pieniężnych:

Proces weryfikacji ma zakończyć się do 15 listopada - wtedy okaże się, kto z wnioskujących będzie mógł ostatecznie skorzystać z osłon. Osoby, które uzyskają zgodę pracodawcy, zostaną przeniesione do ruchu Pokój w Rudzie Śląskiej (to likwidowana część tamtejszej kopalni Ruda), a następnie wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Tam będą mogły skorzystać z ustawowych osłon.

Instrumenty osłonowe dla górników przewiduje przyjęta 1 października przez Sejm nowelizacja tzw. ustawy górniczej, która obecnie - po odrzuceniu 29 października przez Sejm poprawek Senatu - czeka na podpis prezydenta. Regulacja ma wejść w życie z początkiem grudnia br. Na jej podstawie - jak informował wcześniej resort aktywów państwowych - do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostanie przekazany majątek ruchów Pokój (z Polskiej Grupy Górniczej) i Jastrzębie III (z Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Wraz z nieprodukcyjnym majątkiem do spółki restrukturyzacyjnej zostanie przeniesiona grupa pracowników, by tam mogli skorzystać z ustawowych osłon. Jak podano w trakcie prac nad ustawą w Sejmie, łącznie z obu zakładów do SRK ma trafić maksymalnie 3719 osób, z których 1371 ma otrzymać jednorazowe odprawy pieniężne, a 2348 skorzysta z urlopów górniczych i przeróbkarskich.

W zatrudniającej ok. 22 tys. osób Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która w końcu grudnia przekaże do SRK ruch Jastrzębie III, z osłon ma skorzystać - według informacji spółki sprzed ponad tygodnia - 615 pracowników. Chętnych było prawie trzykrotnie więcej. Podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania oddziału Jastrzębie III do SRK ma nastąpić 30 lub 31 grudnia br., zaś "wydanie przedmiotu umowy", czyli przekazanie wydzielonego majątku wraz z załogą do spółki restrukturyzacyjnej - 1 stycznia 2022 r.

Wnioski dotyczące chęci skorzystania z osłon socjalnych do 2 listopada przyjmowała też spółka Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary. Zgoda na odejście pracownika może być udzielona tylko wtedy, gdy zapewnione będzie niezakłócone funkcjonowanie kopalni. Warunkiem przejścia będzie przekazanie do SRK części majątku do likwidacji.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.