Chorzów Stary: Kard. Semeraro przybył do rodzinnej parafii ks. Jana Machy
Kard. M. Semeraro (w środku) i abp Wiktor Skworc (obok krzyża) przy symbolicznej mogile ks. Machy spotkali się z krewnymi przyszłego błogosławionego Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Chorzów Stary: Kard. Semeraro przybył do rodzinnej parafii ks. Jana Machy

Brak komentarzy: 0

Marta Sudnik-Paluch / GN, Rafał Skitek / Radio eM

publikacja 19.11.2021 13:40

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odwiedził rodzinną parafię ks. Jana Machy. Podczas wizyty nawiedził parafialny kościół, w którym modlił się przy chrzcielnicy – miejscu chrztu przyszłego błogosławionego. Kardynałowi towarzyszyli m. in. metropolita katowicki, Wiktor Skworc, ks. Krzysztof Skiba, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym oraz ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Jan Macha otrzymał chrzest 20 stycznia 1914 roku w kościele Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Tam odprawił też swoją pierwszą Mszę – 27 czerwca 1939 roku. Podczas wizyty kard. Semeraro proboszcz parafii powiedział, że „ks. Jan był człowiekiem na więcej niż sto procent zaangażowanym w to, co robił”. – Jego hasło prymicyjne, motto kapłańskiego życia brzmiało: „Pan mój i Bóg mój”. I on to rozumiał dosłownie. Pan rządzi i panuje. Chociaż ks. Macha nie był tu proboszczem, to mam świadomość, że wstępuję w jego ślady – powiedział duchowny.

Kardynał Semeraro zauważył,  że „nauka, którą nam przekazuje przyszły błogosławiony jest aktualna w dzisiejszym świecie: nie ma tak trudniej sytuacji życiowej, w której nie można by czynić dobra”. – Był bardzo młodym człowiekiem, młodym kapłanem, który może nie miał dużego doświadczenia życiowego, ale swoją świeżością, zaangażowaniem, przekazem ewangelicznym zachwycał ludzi. Znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Takie warunki bardzo często obnażają prawdę o człowieku, prawdziwość serca. On sprawdził się w sposób doskonały – podkreślił papieski  delegat.

Prefekt udał się również na starochorzowski cmentarz,  na którym – zgodnie  z  wolą przyszłego  błogosławionego  wyrażoną w jednym z listów – znajduje się jego symbolilczna mogiła. Powstała  ona w latach 50-tych XX wieku dzięki  staraniom rodziny oraz księży. Na cmentarzu duchowni modlili się razem z rodziną śląskiego męczennika. – Bardzo głęboko przeżywamy te chwile. Czujemy ogromną radość. Obserwowaliśmy starania naszej mamy o to, żeby ta postać i te cechy, które wujek miał w sobie i dawał innym były zapamiętane poza kręgiem rodzinnym czy parafialnym. Mamy nadzieję, że będzie prowadził młode, nowe pokolenie. Tu obok jest grób mamy, tu siostry a tam są dziadkowie. Wypełniłyśmy ich testament – mówiły wyraźnie wzruszone Janina Fudała i Małgorzata Kozak, siostrzenice ks. Jana Machy.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.