Górny Śląsk: "Rodzina – źródło pokoju" – to hasło XV Metropolitalnego Święta Rodziny
Koordynatorką Metropolitalnego Święta Rodziny jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, a honorowym patronem - abp Wiktor Skworc (z prawej). Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

Górny Śląsk: "Rodzina – źródło pokoju" – to hasło XV Metropolitalnego Święta Rodziny

Brak komentarzy: 0

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Marta Sudnik-Paluch / KAI / Radio eM

publikacja 03.03.2022 18:21

"Rodzina – źródło pokoju" – to hasło XV Metropolitalnego Święta Rodziny. Wydarzenie odbędzie się na przełomie maja i czerwca. W Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyło się dziś spotkanie zapowiadające tegoroczne Święto. Jego organizatorzy przedstawili i omówili program wydarzenia, a także zachęcali instytucje i podmioty do włączenia się w jego organizację.

Koordynatorem Metropolitalnego Święta Rodziny jest od początku prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszę się, że ta myśl przetrwała i już piętnaście lat organizujemy wspólne świętowanie, pokazujemy, że budujemy na prawdziwych wartościach. Chcemy dać radość światu, wyzwólmy się z tego trudnego myślenia, wychodźmy z sercem do siebie nawzajem. Pokój to największa wartość, którą możemy dać sobie nawzajem – zauważyła prezydent Zabrza.

Prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik
Przygotowała Justyna Stolfik-Binda

Inicjatywie od lat patronuje metropolita katowicki. – Dziękuję zespołowi, który pracował nad tegorocznym hasłem. W aktualnej sytuacji to pokój jest naszym największym pragnieniem. Naszym działaniem w kwestii pokoju jest też modlitwa – mówił abp Wiktor Skworc, honorowy patron Święta. – Temat Metropolitalnego Święta Rodziny jest bardzo wymagającym hasłem – wymaga refleksji i pogłębienia rozważań, co rozumiemy jako źródło pokoju. Życie ludzkie i życie duchowe zaczynają się w rodzinie. Rodzina to pierwsze środowisko wychowawcze – tam dokonuje się humanizacja i uspołecznienie osoby – dodał.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki
Opracowała Justyna Stolfik-Binda

W dyskusji obecni przedstawiciele placówek kulturalnych i jednostek miejskich włączonych w organizację wydarzenia zgodzili się, że rodzina to także źródło kulturowego kodu językowego, jaki otrzymuje dziecko, w tym trzech podstawowych słów: "dziękuję", "proszę" i "przepraszam". To one konstruują pokój w rodzinie i na świecie. – Rodzina to miejsce nauki komunikacji. Natomiast pokój powinien być podstawowym celem w edukacji – zwrócił uwagę gospodarz miejsca prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Metropolita katowicki przypomniał również jak ważne jest wychowanie do pokoju, o czym należy pamiętać w zalewie militarnych zabawek i gier komputerowych. – Jak z tym walczyć? To rola społeczeństwa i rodzin. Wojna to nie jest zabawa – ten przekaz powinien wybrzmieć w tym roku. Wojna nie jest grą, w której zawsze ginie „inny” – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Spotkanie zainicjowało przygotowywanie planu Święta, w które włączają się bardzo zróżnicowane podmioty: zarówno duże instytucje kulturalne i niewielkie inicjatywy parafialne. Pomysły za pomocą formularza na stronie swieto-rodziny.pl można zgłaszać do 2 kwietnia.

Tradycyjnie Metropolitalne Święto Rodziny rozpocznie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 21 maja. Zgodnie z zapowiedziami przygotowywany jest koncert dla pokoju z akcentem ukraińskim. Natomiast dzień później zaplanowane jest liturgiczne rozpoczęcie Święta. W katedrach w Katowicach i Gliwicach zaplanowano Msze św. w intencji rodzin. W archikatedrze Chrystusa Króla Eucharystia będzie połączona ze świętowaniem jubileuszy małżeńskich. Zakończenie zaplanowano wydarzeniem w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.