Jakiś czas temu poświęciłem nieco uwagi książce „Homo Deus” Yuvala Noah Harariego. Dziś zwrócę uwagę na parę myśli z innej jego książki o takim trochę nauczycielskim tytule „21 lekcji na XXI wiek”. Rzecz jasna z wieloma poglądami Autora, czy wręcz tezami postawionymi w obu książkach z gruntu się nie zgadzam, ale są też i takie, nad którymi trudno się nie zastanawiać.
Metafory dają spore pole do popisów. Oczywiście – są popisy i popisy. Metafory przyciągają uwagę nie tylko wówczas, gdy są przemyślane i efektowne.
Ostatnie tygodnie to dla Kościoła czas niewątpliwie trudny. Ataki na świętości pochodzące z różnych stron i od środka stały się normą.
„Samotność, to taka straszna trwoga” – śpiewał swego czasu Ryszard Riedel. Rzeczywiście. Doświadczenie opuszczenia, które zazwyczaj z nią się łączy, należy chyba do tych stanów, które człowiek przeżywa najtrudniej.
Zastanawiali się kiedyś państwo, dlaczego w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, ale także w tak zwanym realu, w pracy, ze znajomymi, przy rodzinnym stole, rozmawiamy, kłócimy się, wyrażamy swoje zdanie i wyrabiamy sobie opinię właśnie na te, a nie inne tematy?
Szanowni Państwo. Ten dzisiejszy felieton miał wyglądać zupełnie inaczej i traktować o czymś zupełnie innym.
Źle się dzieje w Internecie – zauważył Jacek Żakowski. A jeśli to zauważył Jacek Żakowski to znak świadczący nie tylko o tym, że w Internecie dzieje się źle.
Długi weekend spędziłam w towarzystwie Krzysztofa Zanussiego i „Kina na granicy” - imprezy filmowej organizowanej w polskim i czeskim Cieszynie.
To, co zostało w nie wrzucone, przepada bez śladu. Nie można ich zasypać, zadowolić, zaspokoić.
Zmarły kilka dni temu prof. Karol Modzelewski w wywiadzie udzielonym dwa tygodnie przed śmiercią stwierdził, że legenda „Solidarności”, tej z 1980 roku, nie przetrwała.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07