– Marzy mi się w GZM transport taki, jak w Londynie – przyznała w Radiu eM Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Co zrobić, by bohaterowie Powstań Śląskich wyszli z zamkniętej przestrzeni muzeów i archiwów? Jak zaprezentować ich wizerunki i historie życia w przestrzeni publicznej? Te pytania w związku z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego zadało sobie Stowarzyszenie Pokolenie. W ten sposób powstał projekt 100/100, o którym w audycji opowiada Łukasz Kobiela.
Gość audycji - dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego.
– Górale to jest twarda część naszego społeczeństwa, z nadzieją patrzą w przyszłość, chyba są jednymi z ostatnich, którzy narzekają – powiedział w Radiu eM, Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Właśnie w woj. śląskim został zainaugurowany Rok Górali.
Organizatorzy Rekolekcji 149 godzin nie wyliczają Bogu czasu, przekonują, że 149 godzin, to za mało, bo doświadczenie Bożej obecności i wspólnoty wzmaga apetyt.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest najczęściej występującą przyczyną ślepoty. Ale jest też chorobą, którą można szybko i skutecznie wyleczyć, wymieniając zmętniałą soczewkę. Nie należy jednak zbyt długo z tym czekać, gdyż z czasem operacja staje się trudniejsza do wykonania. Stąd apele lekarzy okulistów, aby operacji usunięcia zaćmy nie odwlekać. Więcej na ten temat w audycji.
Taki świętuje w tym roku hospicjum w Chorzowie. Powołane przed 25 latu z potrzeby serca, zawdzięcza swoje istnienie wolontariuszom. Bez nich hospicjum nie istniałoby. Dlatego Moja Historia wolontariuszom właśnie jest poświęcona.
Dziś mają już ponad siedem lat i są szczęśliwymi dziećmi. Mają swoje problemy zdrowotne, ale nad wyraz dobrze się rozwijają. Lekarz mówił: te bliźnięta będą roślinkami. Mama Edyta zawalczyła o dzieci i udało się.
Czy dieta zgodna z grupą krwi to dobre rozwiązanie, dobry sposób żywienia? Spróbujemy Państwu opowiedzieć. Będzie też wspomnienie Rafała z czasu dzieciństwa, kiedy bardzo się jąkał. Dziś to przeszłość, ale jak to było wówczas? Dziś również o problemach dzieci po powrocie do szkoły.
Przemoc w rodzinie w okresie koronawirusa narasta-alarmują specjaliści. Dlatego dziś o tym, jak sobie z tym radzić, ale przede wszystkim, jak zapobiegać i rozładować emocje. Może spacer w lesie. Będzie też o tym, jak wypuścić dziecko z domu, a raczej, jak się z tym pogodzić, a wreszcie o tym, co zrobić, by się nie zarazić.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07