Dzisiejszy odcinek można by zacząć tak : "Czcigodni bracia i siostry zebrani teraz przy radioodbiornikach…"
Jego osobista postawa przyciągała do Zielonej Doliny naśladowców, co zakończyło się ostatecznie powstaniem tam wspólnoty kanonickiej, która przyjęła regułę św. Augustyna i poddała się zwierzchnictwu opactwa św. Wiktoryna pod Paryżem.
Co o nim wiemy? Dzisiejszy patron w liturgii bizantyjskiej nazywany jest Protokleros, to znaczy "pierwszy powołany". Bierze się to wprost z Ewangelii św. Jana i Marka, gdzie czytamy, że św. Andrzej Apostoł pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum.
Szkoda, że państwo nie możecie jej zobaczyć. Młoda, afrykańska dziewczyna. Kolor jej skóry kontrastuje z bielą zakonnego habitu. Bez lęku patrzy w obiektyw leciutko się uśmiechając. W ogóle cała postawa jej ciała i mimika wyrażają spokój i wewnętrzną radość.
Zastanawiali się kiedyś państwo nad tym, o czym myśli taki święty? O Bogu? Z całą pewnością. I o Bożych sprawach i o większej chwale Bożej.
Co to są antypody? Według jednego z największych pisarzy starożytnej Grecji – Plutarcha – jest to taki punkt na powierzchni, który znajduje się dokładnie „naprzeciw naszej stopy”, czyli po drugiej stronie kuli ziemskiej.
Czy Casanuova może być świętym? Jasne, że Casanuova może być świętym. Musi tylko kierować się w życiu jednym pragnieniem. Czego dowodem jest dzisiejszy patron. Był Włochem z urodzenia.
Zacznę dzisiaj od słów, które są w pewnym sensie laudacją. Pochwalną mową na cześć jednego z dzisiejszych patronów : "Mój kochany, wspominam wszystkie szczęśliwe chwile, którymi się rozkoszowałeś do końca życia. Żadna z tych chwil nie przeszła niezauważona przez ciebie. Za każdą z nich składałeś dziękczynienie Panu Bogu.
Z dzisiejszym patronem niczym archeolodzy schodzimy do najgłębszych pokładów historii Kościoła. Słowa 'pokład' i 'najgłębszy' nabierają zresztą w jego życiu podwójnego znaczenia.
Dzisiaj mamy w liturgicznym kalendarzu sytuację paradoksalną. Z jednej strony wspominana jest św. Cecylia - jedna z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego, o której nie wiemy nawet, kiedy żyła i kiedy poniosła śmierć męczeńską
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07