Ile jest prawdy w życiorysach świętych sprzed 1500 lat? Szczególnie, gdy mowa o świętych władcach. To będzie pół na pół? Trzy czwarte do ćwierci? A może jeszcze mniej faktów, a więcej domysłów czy pobożnych życzeń?
Czy wiecie państwo jak miała na imię pierwsza osoba, która w Europie przyjęła chrzest?
Dzisiejszy patron próbuje nam przypomnieć, jak wielką wartość mogą mieć listy. Ale żeby to odkryć, musimy najpierw udać się na Sycylię, gdzie dzisiejszy bohater przyszedł na świat, a następnie od razu do Rzymu, gdzie pragnął zostać kapłanem
Gdyby spróbować znaleźć jakiś obraz, który najkrócej i najprecyzyjniej opisałby dzisiejszego patrona, to byłaby to ruina opactwa. Popękane kamienne mury, zaniedbany ogród, zniszczone drzwi i okna. Wiatr hula po korytarzach, a w ciemne zakamarki dają schronienie szczurom.
Przy takim patronie, jaki wspominany jest w sposób szczególny dzisiaj, mało kto może się równać. Oto prawdziwy rycerz i jednocześnie prawdziwy zakonnik, który zaciągnął się pod sztandar Chrystusa, dla większej chwały Bożej.
Każdy z nas dopuszcza się czasem w życiu czegoś złego. To jeszcze nie jest koniec świata. Przynajmniej tak długo, dopóki potrafimy uświadomić sobie, co uczyniliśmy, nazwać zło złem i zmienić kurs na dobro.
Do XVI wieku grób tego człowieka był narodowym sanktuarium Norwegii. Odbierał cześć nie tylko jako pierwszy król chrześcijański w tym kraju, ale również jako pierwszy prawodawca. Stąd jego najczęstszy wizerunek przedstawiał go siedzącego na tronie i trzymającego w ręku Ewangelię - kodeks prawa chrześcijanina.
Dzisiaj zaczniemy od końca. Gdy 3 listopada 1985 roku św. Jan Paweł II dokonywał uroczystej beatyfikacji dzisiejszego patrona, powiedział takie słowa : "pielęgniarka, która w lipcu 1942 roku dała mu śmiertelny zastrzyk, oświadczyła po latach, że pozostała żywa w jej pamięci twarz tego kapłana
Dzisiaj kościół wspomina dziadków. I to nie byle jakich, bo samego Pana Jezusa ze strony Maryi. Co prawda Nowy Testament milczy w ich kwestii, wymieniając jedynie imię Heli w rodowodzie Jezusa, ale skoro Wcielenie Bożego Syna miało być pełne, to przecież musiał mieć jakiś dziadków
Dzisiejsza patronka to postać nietuzinkowa. I nie tylko dlatego, że to katolicka święta, której imię wprost oznacza mieszkankę Olimpu, czyli krainy greckich bogów.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07