Przyznaję, że tego o czym za chwilę powiem zupełnie nie pojmuję. Co więcej, czuję się wobec tego tak malutki, że aż mi wstyd. Ale może właśnie o doświadczenie takiego upokorzenia czasem chodzi?
Tak, wiem. Dzisiaj przez wszystkie możliwe przypadki odmieniane będzie imię Barbara, w końcu mamy przecież Barbórkę. Wspominamy więc liturgicznie patronkę górników, a przy tej okazji i oni sami i ich rodziny mogą podziękować za jej opiekę i wstawiennictwo. Warto jednak pamiętać, że oprócz św. Barbary pod datą 4 grudnia znajdziemy jeszcze przynajmniej 5 innych patronów
Dzisiejszy odcinek można by zacząć tak : "Czcigodni bracia i siostry zebrani teraz przy radioodbiornikach…"
Wyobraźcie sobie państwo zwyczajnego chłopaka. Ubrany jest zgodnie z modą obowiązującą w wieku XVI w Anglii i ukradkiem przygląda się swojemu ojcu przy pracy. A praca ta jest niezwykle ciekawa, związana z kupowaniem, zachwalaniem i sprzedawaniem książek, które od ponad 100 lat są już powszechnie powielane.
Dziś w kalendarzu andrzejki. Nazwę co oczywiste wzięły od wspominanego dzisiaj św. Andrzeja. Ale związku między patronem, a zwyczajem wróżb matrymonialnych próżno szukać. Bo andrzejkowe wróżby dotyczyły kiedyś tylko niezamężnych dziewcząt i wiązały się z ich zamążpójściem.
Gdyby potraktować dzisiejszych patronów stereotypowo - jako cichych, skupionych na modlitwie i tak uduchowionych, że nie muszą nawet chodzić po ziemi - to spieszę donieść, że mamy do czynienia z outsiderami. Jeden z nich, Piotr Berthelot
Gdy 31 maja 1982 roku św. Jan Paweł II stanął na polach Knavesmire w mieście York, jego oczom ukazał się piękny tor wyścigów konnych, na którym mogli zgromadzić się wszyscy wierni, którzy przybyli na spotkanie z papieżem
Po pierwsze gruntownie przygotowane, to znaczy żadnej improwizacji – wszystko precyzyjnie zapisane od myślników lub zdanie po zdaniu. Po drugie przemyślane czyli wykluczone są dygresje, gdy właśnie coś nam przyjdzie do głowy albo z czymś się skojarzy.
Chciałoby się powiedzieć, taki młody, a taki mądrala. Zna przepis na świętość. A cóż on takiego mógł wiedzieć o życiu, skoro na tej ziemi spędził raptem 22 lata.
Róbmy swoje. To nie tylko tytuł piosenki Wojciecha Młynarskiego. W kontekście dzisiejszego patrona to także sprawdzony sposób na to by sięgnąć chwały nieba.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07