Kiedy po raz pierwszy przeczytałem życiorys dzisiejszej patronki pomyślałem, że musiałem coś przeoczyć. Dlatego przeczytałem go po raz drugi. A potem trzeci. A potem mnie olśniło.
Jest bardzo pożyteczne dla tych, którzy głoszą słowo Boże lub poświęcają się modlitwie, aby czytać dzieła pisarzy. Szczególnie te, które zaczynają się na „Ś”. Św. Augustyn, św. Bernard. Prawda, że to trafna uwaga?
Życiorys dzisiejszego patrona mógłby spokojnie posłużyć za scenariusz filmu. I nie byłby to film religijny, a przynajmniej nie tylko.
Był listopad 2012 roku, gdy na 360 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem biskupi podjęli decyzję o wprowadzeniu Święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Usta prawdy. Kamienny medalion przedstawiający brodatego mężczyznę z otworem w miejscu ust. Kogo ta płaskorzeźba przedstawia? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że według legendy temu, kto włożył swoją dłoń do owych kamiennych ust i złożył fałszywe świadectwo, usta te odgryzały kończynę
Co jest naszą życiową drogą, a co bezdrożami? Ku czemu wyrywa się nasze serce, a co powinniśmy robić?
Wspominamy dzisiaj oprócz kilku innych świętych również Jana Nepomucena. Ów przydomek zawdzięcza miejscu urodzenia – Pomuk, czy właściwie Nepomuk koło czeskiej Pragi.
Sądzimy szybko i w każdej sprawie wydajemy stosowne orzeczenie.
Czego może nauczyć nas dzisiaj syn zwykłego kowala z Podegrodzia koło Starego Sącza, urodzony według zapisów "w chłopskim domu 18 maja 1631 roku"?
Dzisiejsza patronka może budzić współcześnie mieszane uczucia. Czy będzie to spowodowane jej niezwykłym, nie dającym się dzisiaj zrozumieć trybem życia?
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07